Nie o wszystkim najciekawszym udaje się informować od razu – okołomuzyczne nowinki, plotki i przecieki, świeże premiery singli oraz zapowiedzi wydawnictw zdarzają się umykać. Jeśli chcesz jeszcze bardziej odnaleźć się w newsowym kalejdoskopie, mamy odpowiednie rozwiązanie. W naszym weekendowym podsumowaniu podpowiadamy, co było słychać w ciągu ostatniego tygodnia…

W ten weekend mamy do odsłuchania kilka ciekawych wydawnictw, za które odpowiadają: Hania Rani („Home”), Deerhoof („Future Teenage Cave Artists”), Sébastien Tellier („Domesticated”), Lady Gaga („Chromatica”), Baths („Pop Music / False B-Sides II”), Kasia Lins („Moja wina”), Freddie Gibbs & The Alchemist („Alfredo”), Totally Enormous Extinct Dinosaurs („I Can Hear the Birds” EP).

Takie wieści lubimy! Rival Consoles nie ociągał się z tworzeniem muzyki i już 31 lipca będzie miał dla nas „Articulation” – album będący następcą wydanego w 2018 roku krążka „Persona”. West stwierdził, że nowe kompozycje powstały poprzez stworzenie abstrakcyjnych kreacji każdego z utworów. Cokolwiek to znaczy odkryjecie być może wysłuchując utworu tytułowego.

Równie dobre wieści mamy dla wszystkich, którzy z utęsknieniem czekali na dawkę nowości od Romare. Dokładnie w tym samym czasie co w przypadku „Articulation”, ostatniego dnia lipca, będziemy mogli przesłuchać „Home” – trzeci longplay Archie’ego Fairhursta. Tym razem muzyk wziął na warsztat tematy duchowości, przynależności i tożsamości, które wybrzmią w 9 nowych kawałkach. Pierwszy z nich, „Sunshine„, możemy wysłuchać już teraz.

„Identity and a sense of belonging is something I’ve been searching for more since becoming a father (…) growing up I was always around lots of people from different backgrounds, my own identity sometimes felt lost.”

Ben Gibbard, głównodowdzący Death Cab For Cutie, od jakiegoś częstuje nad w tym roku swoimi solowymi nagraniami. Po tematyczno-pandemicznym „Life In Quarantine” dostajemy kawałek „Proxima B”. Dodatkiem niech będzie cover „Filler” z repertuaru Minor Threat.

Japandroids uraczyli nas do tej pory trzema świetnymi albumami, których dobrze słucha się nawet po tylu latach (ich debiut ma już 11 lat). Całą dotychczasową działalność panowie postanowili podsumować w tym roku albumem koncertowym. 19 czerwca w digitalu, a w październiku w formie fizycznej, pojawi się więc album „Massey Fucking Hall”, którego zwiastun poniżej. Nie możemy się doczekać!

Jak mogliście przeczytać na początku, w ten piątek z nowymi nagraniami powrócił Totally Enormous Extinct Dinosaurs, który milczał od paru lat, a jego jedyny longplay wyszedł w 2012 roku. Na coś więcej czekaliśmy więc wystarczająco długo, aby od razu rzucić się na cztery nowe utwory zawarte w EP-ce. Sprawdźcie „I Can Hear The Birds„.

To już prawie czerwiec, czyli Pride Month. Ale to właśnie wczoraj, 29 maja, premierę miała składanka stworzona przez wytwórnię Kayax we współpracy z Paradą Równości. Poświęcone wspomnianym środowiskom wydawnictwo „Music 4 Queers & Queens” to zbiór utworów znanych polskich wykonawców, ale także tych debiutujących, w tym drag queens. Wśród wykonawców mamy chociażby The Dumplings, Julię Wieniawę, Arka Kłusowskiego, Nosowską, Kroki, Rebekę czy Krzysztofa Zalewskiego. Nastrójcie się w ten weekend.

A pozostając w temacie krajowych artystów, donosimy, że MIN t zaprezentowała nowy singiel, który jest małą zapowiedzią tego, co może czekać nas na jej kolejnym krążku. Utwór nazywa się „Start Dancing”.

Pooglądajmy w ten weekend coś jeszcze. Po pierwsze – nowy teledysk Jessie Ware do ostatniego z jej opublikowanych utworów, „Save a Kiss”. Następnie weźmy się za coś dziwniejszego – „Wild Times” od samej Weyes Blood. Za mało niecodzienności? Z pomocą przychodzą Everything Everything, którzy nie mogą się doczekać opublikowania całości nowych nagrań. Na razie otrzymujemy klip do utworu „Arch Enemy”. No cóż, Pixar to to nie jest. Wpadliście już w ten trans kolorów i wyolbrzymień? Okay, to jeszcze na deser coś od Baascha, który niedawno zapowiedział, że w najbliższych miesiącach posłuchamy jego trzeciego albumu. Na razie zapoznajcie się z „Brokatem”. I jeszcze „TKN” od nowego super-duetu Rosalía i Travis Scott oraz studyjna wersja „Play me dirty”, którą w czasie pandemii opracowało trio z Kamp!. Brzmi dobrze? To na koniec trochę uspokojenia, które niosą The 1975 z kawałkiem z wydanego przed tygodniem krążka. Jest to otwierający całość spoken word z Gretą Thunberg.

Jeśli tak jak my, stęskniliście się za Yeah Yeah Yeahs, to macie okazję, aby nieco zaspokoić swoje emocje. Wszystko za sprawą izolacyjnego występu, które trio zaprezentowało do kawałka „Phenomena”, tworząc ciekawy… teledysk? Warto sprawdzić, co też działo się w schowku Karen O.

W kategorii ciekawostka przedstawiamy newsa, którego chcielibyśmy skomentować w sposób prześmiewczy, może nieco kąśliwy, ale i inteligentny. Niestety w ostatnim czasie trochę nie mamy siły z taką werwą komentować wydarzeń krajowych, dlatego tylko napomkniemy, że Telewizja Polska planuje uruchomienie nowego kanału muzycznego – TVP Muzyka. Na tę przyjemność przyjdzie nam jeszcze nieco poczekać, bo uruchomienie stacji zaplanowano dopiero na 2022 rok.

To jeszcze na koniec migawka festiwalowa: Primavera Sound ogłosiła swoje pierwsze strzały muzyczne, zapraszając na przyszły rok m.in. Charli XCX, Caribou, Becka, The Strokes czy Jamie xx. To oczywiście nie koniec, ale na więcej przyjdzie nam pewnie chwilę poczekać. Open’er Festival pragnie natomiast przeprowadzić symulację tego roku – przynajmniej w części – ogłaszając póki co, że w przyszłym roku spotkamy się w Gdyni z Thom Yorke Tomorrow’s Modern Boxes, The Chemical Brothers, Seasick Steve, Twenty One Pilots i FKA Twigs.

Z racji luzowania obostrzeń epidemiologicznych być może cieszyć się będą mogli ci, których letnie imprezy odbędą się w późniejszych miesiącach roku. Co prawda parę festiwali mających swój termin w sierpniu zostało odwołanych (m.in. OFF Festival, Salt Wave Festival), ale wygląda na to, że przygotowania do realizacji wstępnych założeń w przypadku Tauron Nowa Muzyka Festival i Fest Festival – czyli pozostałych imprez na Śląsku – a także Wisłoujścia są zaawansowane. Co z tego wyniknie – zobaczymy.

Na razie wiemy, że w Europie odbędzie się EXIT Festival, natomiast w Stanach zaplanowano ponownie Coachellę, na którą organizatorzy pragną zaprosić wszystkich tych artystów, którzy mieli się pojawić podczas pierwotnie zaplanowanego wydarzenia.

Na koniec smutki. Jimmy Cobb, wielki perkusista jazzowy, współpracownik m.in. Milesa Davisa (First Great Septet), Johna Coltrane czy Wayne Shortera, zmarł w tym tygodniu, w wieku 91 lat. Zmagał się z rakiem płuc.

Nie ma więcej wpisów