Nie o wszystkim najciekawszym udaje się informować od razu – okołomuzyczne nowinki, plotki i przecieki, świeże premiery singli oraz zapowiedzi wydawnictw zdarzają się umykać. Jeśli chcesz jeszcze bardziej odnaleźć się w newsowym kalejdoskopie, mamy odpowiednie rozwiązanie. W naszym weekendowym podsumowaniu podpowiadamy, co było słychać w ciągu ostatniego tygodnia…

Ten weekend należeć będzie to artystów, którzy właśnie zaprezentowali swoje nowe wydawnictwa. Wśród nich znajduje się Norah Jones („Pick Me Up Off The Floor”), Jehnny Beth („To Love Is to Live”), Material Girl („Tangram”), Bibio („Sleep on the Wing” EP), SoKo („Feel Feelings”), Photay („Waking Hours”), zespół Jockstrap („Wicked City” EP) oraz Vysoké Čelo („Űrkutatás”).

W zeszłym tygodniu wydanie poświęciliśmy prezentowaniu tego, co działo się za Oceanem (ale nie tylko) z racji zabicia George’a Floyda. A w tym czasie działo się także parę innych rzeczy.

Duet Tęskno nagrał specjalny utwór „Zabierz mnie do morza” w oryginale Adama Repuchy. A to z powodu stulecia zaślubin Polski z Bałtykiem. Brzmi on tak.

A tymczasem przygotowujemy się do wydania „Geniusza” Rasmentalismu. W nowym singlu „Góra dół góra dół” pojawiają się Pezet oraz schafter. Ten zestaw brzmi dość smakowicie i z pewnością przysporzy nieco więcej zamieszania przed premierą wydawnictwa, które w całości poznamy już 19 czerwca.

Pojawiło się też parę innych nowości z krajowego podwórka. Duet Skalpel przygotował teledysk do utworu „Escape” z tegorocznego albumu. Kwiat Jabłoni pokazali za to „Wzięli zamknęli mi klub” w odsłonie bardziej tanecznej i domowej oczywiście. Z kolei Ralph Kaminski z zespołem stworzyli klip do numeru „Autobusy„. Nieco mniej radośnie zaprezentowali się za to Fisz Emade Tworzywo, którzy po niedawnym protest songu „Mój kraj znika” dość szybko powrócili z kawałkiem i wideo do „Nie za miłe wiadomości„. Jest jeszcze Pola Rise, która po długiej przerwie połączyła siły z Australijskim wokalistą Andy Wardem. Z tego powstał „Blackstar„.

Udajmy się na chwilę w inne rejony – muzycznie i geograficznie. Powraca Gabriel Garzón-Montano, który prezentuje teledysk do nowego utworu – „Someone„, a ten jest pewnie gruntem pod nadchodzący w tym roku album. Natomiast przygotowujący nas na nowości od paru ostatnich miesięcy Arca podzielił się kolejną ciekawą wizją w obrazie do singla „Time„. Od Dirty Projectors otrzymujemy teledysk do „Inner World„, a Biffy Clyro powracają z „Tiny Indoor Fireworks„.

Gorillaz ponownie łączą siły z Octavianem i w ramach prezentowanego od jakiegoś czasu projektu Song Machine udostępniają jego czwarty segment – „Friday 13th”.

Królowa Róisín Murphy nie ma dość. Dlatego w tym roku, po czterech latach od ostatniej pozycji w dyskografii, ukaże się jej piąty solowy album. Zapowiedziano go na sierpień, ale nie znamy jeszcze żadnej konkretnej informacji na jego temat. Możemy się jednak spodziewać, że na krążku pojawią się znane już kawałki, jak ośmiominutowy hymn disco „Murphy’s Law”, „Narcissius” czy „Incapable”. Całość rozmowy posłuchacie tutaj.

Będą nowości od Tricky’ego. „Fall To Pieces” składać się będzie z 11 utworów, a poznaliśmy pierwszy z nich – nagrana wspólnie z Marta „Fall Please”. W marcu do wysłuchania wylądowała EP-ka „20,20”.

To już niemal pewne, że w tym roku na wielkich festiwalach raczej się nie pojawimy. I nie mówimy tu tylko o tym, co dzieje się u nas, ale również w Stanach. Jeszcze parę miesięcy temu organizatorzy Coachelli mieli nadzieję, że przełożenie terminu zabawy z kwietnia na październik pozwoli na jej zrealizowanie. To się nie wydarzy, jednak znamy już daty przyszłorocznej edycji – 9-11 oraz 16-18 kwietnia. Nie odbędzie się również chicagowska Lollapalooza, jednocześnie już teraz planując odbycie się imprezy w wersji zdalnej.

I tu dochodzimy do Tauron Nowa Muzyka Katowice, który jakiś czas temu jeszcze dawał chętnym nadzieję na jakąś formę zabawy w Strefie Kultury. Od wtorku wiemy, że tegoroczna impreza będzie miała charakter otwarty i internetowy (jako TNKM.online), a na resztę ogłoszeń przyjdzie nam jeszcze poczekać. Przypominamy, że wcześniej festiwal został przełożony ze swojej czerwcowej daty na ostatni tydzień sierpnia. Na 30 lipca zaplanowano z kolei 26. Pol’and’Rock Festival – też oczywiście w wersji mało kontaktowej.

Możecie się za to przygotować na przyszły rok. Jeśli wszystko pójdzie dobrze odbędzie się Primavera Sound, a jeśli chcecie wiedzieć, kto pojawi się w Barcelonie – sprawdźcie.

To teraz o tym, co odbędzie się w najbliższych miesiącach, i na co będziemy mogli udać się osobiście. WiniaryBookings zaprezentowało listę koncertową na najbliższy czas. Już w czerwcu i lipcu odbędą się kameralne wystąpienia w katowickim P23 oraz poznańskiej Tamie. A tam Dwa Sławy, Mikromusic Acoustic Trio, Coals, Miły ATZ, Piernikowski, Sonbird czy Donguralesko.

Nie próżnują również Follow The Step. Agencja zapowiedziała nowy miejski projekt – „Lato na Pradze”, podczas którego w lipcu i sierpniu pięćdziesięciu polskich artystów zagra plenerowe koncerty na żywo.
Do line up’u wydarzeń dołączyli ostatni Brodka, Daria Zawiałow, Paulina Przybysz, Tęskno, Król, Rebeka, Linia Nocna, Novika & Baasch, Julia Marcell, Meek, Oh Why?, Smolasty, Sorry Boys, Bitamina, a całość harmonogramu możecie poznać w tej rozpisce.

Odbędzie się również Jazz na Starówce. Bezpłatne plenerowe wydarzenia odbędą się od lipca do sierpnia i będą stały pod znakiem polskich muzyków. Wśród artystów m.in. Piotr Schmidt Quartet, Michał Urbaniak czy EABS.

Oh shit, here we go again. Za każdym razem, gdy padają słowa o niepotrzebnym mieszaniu się muzyków i artystów w politykę, chciałoby się powiedzieć: nie wiesz, co mówisz. A w przypadku Rage Against The Machine ta sytuacja robi się jeszcze ciekawsza i… zabawniejsza? Oto bowiem prawicowa część internetu, a będąca jednocześnie fanami zespołu, właśnie dowiedziała się, że przekaz Toma Morello i spółki od zawsze był polityczny, a oni sami wypowiadają się na podobne tematy nie tylko w swoich utworach czy na scenie. Cała ta sytuacja doprowadziła m.in. do tego, że muzyka zespołu ponownie znalazła się na liście Billboardu i pnie się w górę w wielu serwisach streamingowych.

Nie ma więcej wpisów