Nie o wszystkim najciekawszym udaje się informować od razu – okołomuzyczne nowinki, plotki i przecieki, świeże premiery singli oraz zapowiedzi wydawnictw zdarzają się umykać. Jeśli chcesz jeszcze bardziej odnaleźć się w newsowym kalejdoskopie, mamy odpowiednie rozwiązanie. W naszym weekendowym podsumowaniu podpowiadamy, co było słychać w ciągu ostatniego tygodnia…

Ostatni weekend czerwca to kolejne letnie albumy pretendujące do miana wydawnictw roku. Wśród potencjalnych artystów mamy krążki prezentowane przez Arca („KiCk i”), HAIM („Women in Music Pt. III”), Jessie Ware („What’s Your Pleasure?”), Nadine Shah („Kitchen Sink”), Seth Bogart („Men on the Verge of Nothing”), Gábor Lázár („Source”), Knxwledge („10,000 Proof”), Fakear („Everything Will Grow Again”), Marcin Wasilewski Trio & Joe Lovano („Arctic Riff”), Daniel Avery („Love + Light”), Dirty Projectors („Flight Tower” EP), 박 혜진 Park Hye Jin („How Can I” EP), Lionel Boy („Who Is Dovey?” EP), catz n dogz („Moments” EP). Od piątku do nabycia są również boxset od Depeche Mode („Spirits In The Forest”), kompilacyjne wydawnictwo ionnalee („Kronologi”) oraz koncertowy album Japandroids („Massey Fucking Hall”).

To było do przewidzenia. Milczący od jakiegoś czasu (a jednak wciąż najdłużej prezentujący nowych artystów) Fest Festival wreszcie powiedział – w tym roku zabawy nie będzie, ale druga edycja imprezy odbędzie się w przyszłym roku. Co więcej – organizatorzy zapowiedzieli cztery dni, a nie zapowiadane trzy dni zabawy z muzyką w Chorzowie. Dokładna data festiwalu to 11-14 sierpnia 2021.

To jeszcze o tym, co się nie odbędzie. Tym razem będzie to premiera nowego albumu Adele, zaplanowanego pierwotnie na wrzesień. Póki co nie ma informacji o nowej dacie wydania krążka, natomiast w tej kwestii otrzymaliśmy jedynie stwierdzenie: it’ll be ready when it’s ready.

Na razie pewnym jest jednak wydanie płyty przez Nothing But Thieves. Zespół ogłosił, że 23 października do wysłuchania pojawi się ich trzeci album – „Moral Panic”. Na razie zapoznajemy się z singlem promującym wydawnictwo.

Z kolei 4 września pojawi się kolejny album duetu Hurts, zatytułowany „Faith”. Znajdzie się na nim 11 nowych kawałków, a my poznajemy kolejny z nich – „Suffer„.

Nowy materiał planuje również Taco Hemingway, który raptem w zeszłym roku opublikował przecież krążek „Pocztówka z WWA, Lato ’19”. Jako że parę ostatnim wydawnictw Fifiego ukazało się w lipcu właśnie, wygląda na to, że fani mogą spodziewać się tegorocznego albumu w tym czasie również i w tym roku.

Coraz śmielszym poczynaniom schaftera przyglądamy się z zaciekawieniem. Poza licznymi featuringami, których dopuścił się od czasu wydania „audiotele”, raper raczej nie rzucał solowymi nowościami. W tym tygodniu wypuścił jednak nowy singiel, „push to talk”, który tradycyjnie już łączy w sobie zamiłowanie do polsko-angielskich zwrotów prezentowane w bardzo ciekawym flow. Sprawdźcie go.

To teraz krótko – Romare, nowy kawałek, jest miło. „The River” zapowiada album „Home”, który ukaże się już 31 lipca.

Nowości możemy się spodziewać również od Lapaluxa. Producent wydał w zeszłym roku czwarty longplay, „Amnioverse”, a już za tydzień do odsłuchu pojawi się nawiązująca do tego wydawnictwa EP-ka. Na sześć utworów z „Esrevoinma” składać się będą kawałki, które nie zmieściły się na wspomnianym albumie oraz alternatywne wersje znanych stamtąd tracków. Premiera 3 lipca.

A jeśli chodzi o niespodziankach, to taką zrobił nam w piątek Daniel Avery, który wypuścił swój trzeci solowy album. To na tyle zaskakujące, że trzy miesiące temu ukazał się jego wspólny krążek nagrany z Alessandro Cortinim. „Love + Light” jest już do wysłuchania w streamingu, a na zachętę mamy kawałek „Infinite Future”.

Free-jazzowy skład Sun Ra Arkestra powrócił po… 22 latach. Ostatnie wydawnictwo grupy ukazało się w 1999 roku, a sam kolektyw odprawia swoje muzyczne czary od 1957 roku, kiedy to ukazał się „Super-Sonic Jazz”. W tym roku poznamy nowy album muzyków, o którym na razie nie wiemy nic więcej. Do wysłuchania mamy jednak „Seductive Fantasy”, kawałek będący nową wersją kompozycji z albumu z 1979 roku. Poza samym utworem mamy piękne, kolorowe wideo.

A skoro już przy powrotach jesteśmy, to Jónsi zapowiedział właśnie wydanie pierwszego od dziesięciu lat krążka. Następca „Go” z 2010 roku jest wyprodukowany przez A.G. Cooka (założyciela PC Music), a krążek „Shiver” nagrywany był w Berlinie, Londynie, na Helsinkach i Reykjavíku. Premiera 2 października.

Chyba niewielu obcym będzie nazwa zespołu Kamp!, ale pewnie niewiele kojarzyć będzie z nazwiska jednego z członków tego składu. Radek Krzyżanowski, bo to o nim mowa, tym razem solowo, jako La Giang, opublikował swój techno utwór „Rio Tejo”.

Ależ to jest ładne! Kamaal Williams wypuścił właśnie zapowiadający jego nowy album utwór „Hold On”, na którego wokalu znajduje się Lauren Faith (znana między innymi ze współpracy z Kaytranadą). Całość o tytule „Wu Hen” wpadnie na nasze listy streamingowe 24-go lipca.

W kwietniu tego roku Duffy wyjawiła swoją szokująca historię porwania i gwałtu, które spowodowały jej zniknięcie z życia publicznego. W zeszłym tygodniu piosenkarka opublikowała z kolei niezatytułowaną balladę, która sprawiła, że – a nie sądziliśmy, że to powiemy – trochę tęsknimy z jej głosem.

Przegląd teledysków. Zacznijmy więc od pozytywnych uczuć – a te przedstawia w klipie do „To do pana” Ofelia. Małą pięknością podzieliła się Hania Rani, która wraz z reżyserem Timem Georgesonem postanowiła przedstawić obraz do „Tennen”. Mówiąc o ładnych obrazkach, choć może w nieco innym klimacie, polecamy sprawdzić „On” od Kelly Lee Owens. A jeśli zgłodnieliście, Cults mają dla was jedzeniowe propozycje – wystarczy włączyć „Spit You Out”. Tymczasem alt-country kwartet Old 97’s zachęca do oderwania się od mass-mediów w „Turn Off The TV”. A gdy najdzie was ochota na zanurzenie się nieco w politykę, to zarówno Public Enemy w swoim „State of The Union (STFU)” oraz JPEGMAFIA w „THE BENDS!” dzielą się swoimi odczuciami w stosunku do obecnie urzędującego POTUS-a. A grupa I Like Trains wypuściła „Dig In”, w którym rozprawia się z politycznym zamieszaniem na Wyspach. Tymczasem na dalej aktualny temat przemocy wypowiedziała się w swoim „Perfect Way to Die” Alicia Keys, która przymierza się do wydania swojej nowej płyty.

Pozostajemy na chwilę w temacie. Znany z TV on the Radio Tunde Adebimpe wypuścił utwór zatytułowany „People”. Uzyskany dochód z jego odsłuchu i zakupów zostanie przekazany organizacjom: ACLU, Movement for Black Lives oraz Southern Poverty Law Center. Kawałek do sprawdzenia tutaj.

Wcześniej w tym miesiącu m.in. Kamasi Washington i Terrance Martin wypuścili wspólny kawałek dotyczący ostatnich wydarzeń w Stanach, a teraz wspólnie z Robertem Glasperem i 9th Wonder zapowiedzieli album wspólnego projektu jakim zostało Dinner Party. Debiutancki krążek o takim samym tytule ma się pojawić już 10 lipca. Od razu dostaliśmy też pierwszy kawałek supergrupy – „Freeze Tag”.

Na youtubowym koncie Kids See Ghosts pojawiła się całkiem ciekawa rzecz, a mianowicie… trailer do animowanej produkcji, w której występują Kanye Bear oraz Kid Fox.

W tym roku festiwale się nie odbędą, ale Open’er Festival przygotował specjalną koncertową rozpiskę na cztery dni. Już od środy startuje specjalny projekt Take Me There, w ramach którego czeka nas 19 występów, które miały miejsce w Gdyni w zeszłych latach. Wszystko rozpoczyna się w środę 1 lipca o 17.00 koncert Cool Kids of Death a skończy w sobotę przed 23.00 występ Foo Fighters.

Partia rządząca postanowiła rozdać wozy strażackie w ramach próby napędzenia frekwencji, swoje robią też muzycy. W ramach kampanii #milionypowodow mającej na celu nakłonienie do głosowania w niedzielnych wyborach prezydenckich, kilku artystów ogłosiło, że wystąpi w mieście z największą frekwencją wyborczą. Kogo można się będzie spodziewać na scenie w ramach Freekwencja Festivalu? Artura Rojka, Clock Machine, Darię Zawiałow, Dawida Podsiadło, Krzysztofa Zalewskiego, Miuosha, Mroza, Organka, Pezeta, Ralpha Kaminskiego, Sokoła oraz Żabsona.

Na koniec więc odezwa od nas – idźcie, głosujcie. Przemyślcie swój głos, skorzystajcie z wielu internetowych przewodników po wyborach i quizów wyborczych. Jeśli jeszcze nie jesteście pewni albo chcecie się upewnić w swoich przekonaniach, sprawdzajcie wszystkich kandydatów i partie oraz ruchy, które reprezentują. Wybierzcie to, co najlepsze.

A my w naszym cyklu #cosłychać spotkamy się po naszej tradycyjnej wakacyjnej przerwie… choć na pewno w ciągu kolejnych tygodni będziemy się przypominać.

Nie ma więcej wpisów