Nie o wszystkim najciekawszym udaje się informować od razu – okołomuzyczne nowinki, plotki i przecieki, świeże premiery singli oraz zapowiedzi wydawnictw zdarzają się umykać. Jeśli chcesz jeszcze bardziej odnaleźć się w newsowym kalejdoskopie, mamy odpowiednie rozwiązanie. W naszym podsumowaniu podpowiadamy, co było słychać w ciągu ostatniego tygodnia…

Powoli wracamy do tradycyjnego wydawania naszego cyklu. W związku z tym możemy sprawdzać nowe albumy na bieżąco. Być może szykuje nam się ciekawa, post-covidowa jesień wydawnicza – w końcu nie wiadomo co takiego nabroili wszyscy odseparowani od koncertowych tłumów muzycy. A tymczasem sprawdzamy wydawnictwa, które pojawiły się w ten oraz poprzedni piątek. A swój materiał opublikowali: Hurts („Faith”), Big Sean („Detroit 2”), Taco Hemingway („Europa”), Dirty Projectors („Super João” EP), Al Wootton („Snake Dance” EP), SIKSA („Zemsta na wroga”), Shlohmo („Heaven Inc.” EP), Tricky („Fall to Pieces”), Wojciech Kucharczyk („Akcja równoległa, Cieszyn 2004”), Diplo („MMXX”), Bill Callahan („Gold Record”), Lafawndah („The Fifth Season”), Everything Everything („Re-Animator”), The Flaming Lips („American Head”), Jeremy Gara („Passerine Finale”), Asaf Avidan („Anagnorisis”), Marilyn Manson („WE ARE CHAOS”), Oh Sees („Protean Threat”), Zora Jones („Ten Billion Angels”), Declan McKenna („Zeros”), Pruski („Between”), Paul Epworth („Voyager”), Doves („The Universal Want”), Jockstrap („Beavercore” EP).

W pierwszy piątek września swoją premierę miała też kwarantannowa EP-ka projektu BUMPER, w którego składzie znaleźli się znana z Japanese Breakfast Michelle Zauner i Ryan Galloway z Crying. Cztery kawałki z „pop songs 2020” można znaleźć tutaj.

Ólafura Arnaldsa znamy i lubimy. Dobrze więc wiedzieć, iż Islandzki kompozytor zapowiedział wydanie swojego nowego albumu. Krążek „Some kind of peace” ma zostać opublikowany 6 listopada, a pierwszym singlem z wydawnictwa jest „We Contain Multitudes (from home)”.

Nowości, choć na razie bez daty premiery, zapowiedzieli również Of Monsters and Men. Grupa zaprezentowała w ostatnią środę teledysk do utworu „Visitor” i jest to zwiastun następcy albumu „Fever Dream”, który swoją premierę będzie mieć na początku przyszłego roku.

Skoro już jesteśmy przy wizualiach, to nie mogło być inaczej i musieliśmy wspomnieć o nowym teledysku do pierwszego od dawna solowego utworu SZA. W „Hit Different” lubimy wszystko i liczymy, że przekładany od dawna (a wynikający z konfliktu z wytwórnią TDE) następca wydanego w 2017 roku „CTRL” wreszcie wyląduje na naszych playlistach.

Kochamy Phoebe Bridgers i z każdym wspomnieniem o niej sięgamy ponownie do tegorocznego „Punishera”. Dla wszystkich, którzy podzielają nasze odczucia, niech ucieszy fakt, że PB oraz Arlo Parks wystąpiły wspólnie podczas Piano Session for BBC Radio 1’s Chillest Show, gdzie wykonały m.in. cover „Fake Plastic Trees” Radiohead.

ANOHNI milczała od dłuższego czasu, jednak z racji zbliżających się wyborów w Stanach oraz odbywającej się w Charlotte i Waszyngtonie konwencji Republikanów, wypuściła do sieci kawałek nazwany „R.N.C. 2020”, w którym opłakuje wizję Ameryki przedstawianą przez partię po prawej stronie politycznego sporu.

Być może z racji pandemii i całego zamieszania wiele osób mogło nie dowiedzieć się o tym, że Edyta Bartosiewicz wydała kolejny po długiej przerwie album. Mający premierę 8 maja krążek nie bardzo przebił się chyba do szerszej świadomości, dlatego wokalistka postawiła na wypuszczenie nowego singla promującego wydawnictwo, jakim jest kawałek „Kpt L.J.”. Polecamy sprawdzenie zarówno tego utworu, jak i całego wydawnictwa.

Dokładnie miesiąc temu, na początku sierpnia, Skubas ogłosił, że wraca. A przynajmniej, że mamy się szykować na coś nowego, bowiem od jego albumu „Brzask” minęło dobre sześć lat. Teraz, pod postacią kawałka „Ojciec i syn” dostaliśmy zapowiedź wydawnictwa. Nie wiemy jednak czy trzeci longplay muzyka pojawi się jeszcze w tym roku. Sam klip do utworu otrzymał I Nagrodę Music Stories w ramach konkursu Papaya Young Directors 2020.

Gorillaz i wokalista The Cure. Czy to brzmi dobrze? Teraz możecie się o tym przekonać osobiście, bo Robert Smith wystąpił w najnowszym muzycznym segmencie projektu Song Machine sygnowanego przez animowaną grupę. W poprzednich odsłonach pojawili się m.in. Skepta, Schoolboy Q, Octavian czy Peter Hook i Georgia. Zatytułowana „Strange Timez” dziwność zwiastuje wydawnictwo Song Machine: Season One – Strange Timez w dwóch odsłonach – zwykłej i deluxe. Premiera 23 października.

Woodkid niegdyś sensacja, dzisiaj już kasacja. Okay, nie tak miało to zabrzmieć. Ale chyba wszyscy pamiętamy, jakie poruszenie wywołały pierwsze single, a jaki zawód całość albumu „The Golden Age„. Czy liczymy więc na coś po „S16” – zapowiedzianym na 16 października longplay numer dwa? Niekoniecznie, ale na pewno go wysłuchamy. Póki co poznaliśmy okładkę albumu i dostaliśmy dostęp do dwóch ujawnionych już wcześniej kawałków z płyty Yianna Lemoine: „Goliath” oraz „Pale Yellow”.

Hot Chip spełnia swój muzyczny obowiązek i dołożą się do jednej z naszych ulubionych serii wydawniczych – Late Night Tales. 19-utworowy mix zapowiedziano na 2 października. A na nim, poza 4 nowymi kawałkami zespołu, pojawią się utwory Nilsa Frahma, Charlotte Adigery, Daniela Blumberga i Fever Ray.

W ciągu ostatnich lat co jakiś czas na światło dzienne wychodzą kolejne nagrania zmarłego przed laty Patricka Cowleya, jednego z pionierów disco-funkowych kompozycji. Cieszymy się więc, że będziemy mogli wysłuchać więcej dokonań artysty. Tym razem osiem nowych nagrań z lat 1975-77 ukaże się w ramach kolekcji „Some Funkettes”. Dostaniemy je 19 października dzięki wytwórni Dark Entries.

M.I.A. miała ostatnio w swojej karierze i życiu kilka medialnych upadków, ale kto wie co przyniesie przyszłość. Na razie rok 2020 przyniósł jej nowy utwór, który – jak zapowiedziano – nie znajdzie się na jej kolejnym wydawnictwie. „CTRL” do wysłuchania znajdziecie na stronie OHMNI.com.

James Blake i Frank Ocean razem w duecie? Chcielibyśmy. Ale na razie możemy podziwiać tego pierwszego wykonującego kawałek „Godspeed” z repertuaru tego drugiego artysty.

Waglewski Fisz Emade wyruszają wspólnie w kolejną, trzecią muzyczną podróż. Tym razem rodzina Waglewskich zebrała się, aby nagrać „Duchy ludzi i zwierząt”. 11-utworowy album trafi do sprzedaży 9 października.
Według zapowiedzi na nowej płycie panowie znowu będą szaleć z różnymi gatunkami.

Również The Avalanches ogłosili swój trzeci album. Po zaprezentowaniu w ostatnich miesiącach serii singli z Riversem Cuomo, Punk Siifu, Vashti Bunyan, Jamie xx, Neneh Cherry czy Blood Orange, zespół potwierdził, że niedługo doczekamy się opublikowania longplaya „We Will Always Love You”. Data wydania zostanie ogłoszona.

Mac DeMarco zawiódł nas co prawda swoim ostatnim albumem, ale kto nie ma słabszych momentów? Chętnie więc wysłuchaliśmy kawałka „Waiting”, który znalazł się na składance „Ever Now”. Całość ze sprzedaży zostanie przekazanych na rzecz kanadyjskich organizacji charytatywnych.

Na deser porcja teledyskowa, która nie potrzebuje dodatkowych opisów:
Shabazz Palaces„Bad Bitch Walking”
Teyana Taylor„Still”
Hurts „All I Have To Give”
Smolik/Kev Fox„Move Honey”
Natalia Przybysz – „Że jestem” (ver 1 | ver 2)
Janelle Monáe„Turntables”
Yumi Zouma My Palms Are Your Reference To Hold To Your Heart
mxmtoon „ok on your own” (feat. Carly Rae Jepsen)
Django Django„Spirals”
Rhye „Helpless

A na koniec wiadomości z tych mniej pozytywnych. 9 września pożegnaliśmy Gienka Loskę, który wypłynął na popularności dzięki programowi X-Factor. Muzyk wydał ze swoim zespołem dwie płyty – w 2011 i 2013 roku. Od połowy 2018 przebywał w śpiączce farmakologicznej po wylewie krwi do mózgu. Miał 45 lat.

Na początku września w Miami Beach znaleziono ciało Ericka Morillo, 49-letniego DJ-a i założyciela wytwórni The Subliminal. Artysta, który nagrywał pod wieloma pseudonimami (m.in. The Dronez, RAW, Li’l Mo Ying Yang) był znany głównie w latach 90. za sprawą albumów dla Strictly Rhythm i łączenia latynoskich elementów z muzyką house. Kilka tygodni temu mężczyzna został oskarżony o naruszenie nietykalności cielesnej na tle seksualnym, a w ostatnich dniach na jaw wypłynęła kolejna historia… Przyczyna zgonu nie została na razie ujawniona.

Nie ma więcej wpisów