Nie o wszystkim najciekawszym udaje się informować od razu – okołomuzyczne nowinki, plotki i przecieki, świeże premiery singli oraz zapowiedzi wydawnictw zdarzają się umykać. Jeśli chcesz jeszcze bardziej odnaleźć się w newsowym kalejdoskopie, mamy odpowiednie rozwiązanie. W naszym podsumowaniu podpowiadamy, co było słychać w ciągu ostatniego tygodnia…

Wreszcie listopad. Mamy nadzieję, że macie więc swoje pumpkin spice latte i możecie razem z nami sprawdzić, co w świecie muzycznym działo się w ostatnich dniach. Najpierw oczywiście piątkowe nowości wydawnicze, za które odpowiedzialni są: Kylie Minogue („DISCO”), Ólafur Arnalds („some kind of peace”), Ptakova („Suma wszystkich dźwięków”), Novo Amor („Cannot Be, Whatsoever”), Avtomat („Gusła”), Sólstafir („Endless Twilight of Codependent Love”), Overmono („Everything U Need”), Pole („Fading”), Birdy („Piano Sketches” EP), Teen Daze („Reality Refresh 4” EP), Skalpel („Escape Remixes”), JPEGMAFIA („EP” EP), Madison Cunningham („Wednesday” EP). Mamy też nowe treści w postaci dj mixu od Fatboy Slim („Back to Mine”), kompilacji utworów Ennio Morricone („Morricone Segreto”) i lajwa od… Darkside („PSYCHIC LIVE JULY 17 2014”).

Nie tak dawno, bo w październiku, James Blake uraczył nas swoim setem dla Boiler Roomu oraz EP-ką „Before”, a już robi nadzieje na coś nowego. W najnowszym wydaniu NME mamy bowiem wywiad z muzykiem, który zapowiada kolejne nagrania, tym razem o zupełnie innym charakterze, niż to co słyszeliśmy przed miesiącem. Premiera podobno jeszcze w tym roku.

Nowe zapowiadają także Foo Fighters. A nowym ma być dziesiąty album grupy, który najpewniej pojawi się w przyszłym roku. W ostatnich dniach pojawiła się seria krótkich nagrań opatrzonych podpisem #LPX, w orzestrzeni publicznej można odnaleźć pewne znaki nowego wydawnictwa, a na sobotę 7 listopada zespół zapowiedział swój występ w SNL.

Piętnaście lat czekania. Tyle mają za sobą wszyscy fani System of a Down, którzy od 2005 roku z niecierpliwością czekali na jakikolwiek przejaw muzycznej aktywności Serja Tankiana i spółki. Dwie nowe kompozycje, „Protect the Land” oraz „Genocidal Humanoidz” powstały w odpowiedzi na konflikt wojenny pomiędzy Azerbejdżanem i Armenią, z którą związani są muzycy. Oświadczenie oraz same utwory znajdziecie na profilu Bandcamp zespołu.

Powracają też The Dumplings! No cóż, tak jakby. Mimo iż zespół zapowiedział przerwę w działalności, to w ostatnim tygodniu duet zaprezentował kawałek „Każda z nas”, będącym wsparciem dla Strajku Kobiet. W temacie muzycznie wypowiedział sie również inny duet – Ala|Zastary. W ostatni czwartek Ala Boratyn i Jakub Sikora zaprezentowali singiel „Casanova”.

Tymczasem Kasia i Jacek Sienkiewicz, czyli duet Kwiat Jabłoni, wreszcie zaprezentował nowe nagranie. „Mogło być nic” to singiel zwiastujący nowy album duetu, za który odpowiedzialny był producent Wojtek Urbański. O samym wydawniczym następcy debiutanckiego albumu zespołu nie wiemy jeszcze wiele, ale spodziewać się można, że z jego wysłuchaniem w całości raczej nie będziemy czekać długo.

Earth Trax opublikował zwiastun drugiego w tym roku albumu, czyli następcy debiutu z marca – „LP1”. Utwór „Inside Out” to lekka, migotliwa propozycja i być może wyznacznik tego, jak brzmieć będzie „LP2”. Premiera wydawnictwa już 27 listopada.

Za to pojedynczy strzał zaserwował Ta-ku, który zapewnił nowy trzyminutowy kawałek nazwany „Notice”.

Lana Del Rey nie jest artystką, którą ktokolwiek podejrzewałby o związki z piłką nożną, jednak artystka zaskoczyła wszystkich i nagrała wersję a capella „You’ll Never Walk” alone – piosenki, która jest hymnem Liverpoolu. Nagranie powstało na potrzeby dokumentu o tejże drużynie piłkarskiej. Piosenka oryginalnie pojawiła się w musicalu „Carousel” w 1945 roku, a w latach 60. została wielkim hitem w wersji Gerry & The Pacemakers.
Jednocześnie Del Rey zapowiedziała (kolejne) przesunięcie wydania nowego albumu, czyli „Chemtrails Over The Country Club”. Stwierdziła jednak, że wcześniej, w okresie świątecznym, posłuchamy jej zbioru coverowych nagrań określanych jako American Standards and classics.

Świątecznie robi się również za sprawą Carly Rae Jepsen. I choć już/dopiero listopad, to wokalistka zaprezentowała jakiś czas temu utwór o jakże właściwym tytule: „It’s Not Christmas Till Somebody Cries”.

Świetne wieści dla fanów Wilco. ich album „Summerteeth” z 1999 roku doczekał się reedycji i to nie byle jakiej. Reedycja zajmie aż cztery krążki, oprócz samego albumu znajdziemy tam mnóstwo wersji demo, nagrań koncertowych i innych tzw. rarities. Na jednym z krążków znajdzie się koncert z Boulder Theatre z Colorado z 1999 roku, a także koncert z Tower Records nagrany zaraz przed oryginalną premierą albumu. Ten kto skusi się na fizyczną wersję nagrań oprócz wspaniałego artwork dostanie także wywiady z Jeffem Tweedy i Johnem Stirrattem w prezencie.

Do trzech raz sztuka. Najpierw mieliśmy „Headlights”, potem „I Should Go”, a oto trzecia tegoroczna zapowiedź albumu od Jamesa Vincenta McMorrow – „Gone”. Kiedy dokładnie będziemy mogli posłuchać następującego po „True Care” z 2017 roku albumu – jeszcze nie wiemy.

W sumie to od dawna nie wiemy co siedzi w głowach ludzi zajmujących się nagrodami muzycznymi, w tym Grammy’s. Najnowszym potwierdzeniem niech będzie fakt, że kapituła zmieniła nazwę kategorii World Music (a określającą każdą muzykę spoza zachodniego kręgu kulturowego i nazwą mającą kontacje z kolonializmem) na… Best Global Music Album. Welp, nie jest lepiej.

Spotify, które zawsze było krytykowane za złe traktowanie młodych i debiutujących artystów właśnie wyszło z nową inicjatywą. Stworzono narzędzie, które ułatwi promowanie nowych muzyków, nazywa się ono Discovery Mode i w skomplikowanym systemie algorytmów wypchnie nową muzykę trochę wyżej co ułatwi dostrzeżenie jej przez fanów. Ci artyści będą także promowani za pośrednictwem radia Spotify oraz funkcji autoplay. Niestety Spotify wcale nie zmieniło się w firmę wspierającą debiutujących muzyków, ponieważ ceną za promowanie ich muzyki jest niższa stawka, w związku z tym młodzi wciąż mają pod górkę. Funkcja zostanie wprowadzona w Stanach jeszcze w tym roku.

Travis Scott, znany smakosz hamburgerów, usunął swój profil na Instagramie. I choć doniesienia dotyczące powodów wzajemnie się wykluczają, to jednak najgłośniejszą teorią jest fakt niewybrednych żartów tłiterowiczów z ostatniego zamieszczonego w sieci zdjęcia rapera w kostiumie Batmana. Lub, jak mówią niektórzy – karalucha.

Wybory w Stanach Zjednoczonych zawsze odznaczają się większą aktywnością tamtejszych muzyków agitujących na rzecz jednego z kandydatów. W tym roku kilkoro znanych artystów postanowiło wesprzeć inicjatywę „For Wisconsin”. Big Red Machine nagrali cover kawałka Aimee Mann – „Wise Up”, z bardzo wymownym tekstem. Natomiast Arcade Fire u Stephena Colberta zagrali swój nowy kawałek pt. „Generation A”. Inni artyści zaangażowani w tę inicjatywę to m.in. Bon Iver i Feist.

Przejdźmy przez dalsze newsy z pola bitwy prezydenckiej w USA. Możliwie najgorszy kandydat na to stanowisko, Kanye West, ujawnił, że głosował pierwszy raz w życiu. I oczywiście na siebie. Jako że konta społecznościowe Ye znikają z dużą częstotliwością, zamieszczamy treść tej historycznej wypowiedzi u nas:

God is so good Today I am voting for the first time in my life for the President of the United States, and it’s for someone I truly trust…me

Wygląda na to, że Ye raczej nie zostanie w tym roku głową żadnego państwa (choć już teasuje start za cztery lata). Z ostatnich danych wynika, że zdobył zaledwie 60 tysięcy głosów, co i tak uważamy za jego wielki sukces i porażkę wszystkich, którzy w ogóle pomyśleli o zaznaczaniu na karcie tego kandydata.

Na koniec tego tematu parę remiksów opartych na wyśmienitym wystąpieniu Pauli White, doradczyni (mianowanej tytułem spiritual adviser) prezydenta Trumpa. Mamy więc remix w stylu Eminema, ale także parę groove’owych tanecznych mixów, jak ten, ten, ten czy wiele innych, które zalały jutuby.

A już naprawdę zakończymy sekcją teledyskową. Oto garstka klipów do obejrzenia, które ukazały się w ostatnich dniach.
Sonar„50/50”
Little Big„S*ck My D*ck 2020”
Vatican Shadow„Predawn Coup D’etat (Schwarzkopf Duffle Bags Of Rials)”
Pezet„Nisko jest niebo” (feat. Kayah)
CeLoo Green„For You”
ANOHNI„I will survive”

Nie ma więcej wpisów