Nie o wszystkim najciekawszym udaje się informować od razu – okołomuzyczne nowinki, plotki i przecieki, świeże premiery singli oraz zapowiedzi wydawnictw zdarzają się umykać. Jeśli chcesz jeszcze bardziej odnaleźć się w newsowym kalejdoskopie, mamy odpowiednie rozwiązanie. W naszym podsumowaniu podpowiadamy, co było słychać w ciągu ostatniego tygodnia…

Zatrzęsienie EP-ek wśród nowych propozycji wydawniczych od następujących wykonawców: Mogwai („As The Love Continues”), Animal Collective („Crestone”), Tash Sultana („Terra Firma”), Hand Habits („dirt” EP), Wild Pink („A Billion Little Lights”), Dawid Grzelak („Who The F*** Is Dawid Grzelak???” EP), Teen Daze („Breathing Tides” EP), Kelly Rowland („K” EP), SG Lewis („times”), Nicola Cruz („Subtropique” EP), Steve Moore („Analog Sensitivity”), nothing,nowhere. („trauma factory”), Perfume Genius („IMMEDIATELY Remixes”). Co wybieracie na weekend?

Dwa tygodnie dzielą nas od nowego albumu Kings of Leon. Czy czekamy? Jakoś chyba nieszczególnie, choć wiemy, że album na pewno pojawi się w naszym odsłuchu i sprawdzimy, czy panowie mają nowy pomysł na siebie. Na razie pozostaje nam wsłuchiwać się w trzeci singiel z „When You See Yourself”, czyli kawałek „Echoing”. Reszta 5 marca.

Tego samego dnia ukaże się długo wyczekiwany album panów Aidana Moffata i Malcolma Middletona, czyli duetu Arab Strap. O powstawaniu i planowanym wydaniu pierwszego od 16 lat longplaya, „As Days Get Dark”, wiemy już od paru miesięcy, jednak wciąż mało nam singli z tego wydawnictwa. Po dwóch opublikowanych kawałkach przychodzi czas na przesłuchanie „Here Comes Comus!” i obejrzenie fantastycznie dziwacznego klipu do niego. Czekamy na całość.

Na początku tego miesiąca Iceage wypuścili swój nowy kawałek, „The Holding Hand”, a teraz ogłosili, że mają dla nas więcej. „Seek Shelter”, czyli piąty album Duńczyków, pojawi się 7 maja dzięki wytwórni Mexican Summer. Poznaliśmy też drugi z dziewięciu utworów na płycie – „Vendetta”.

A na dobry koniec tygodnia Matt Berninger podzielił się nowym utworem zatytułowanym „Let it be”. I jak przekonuje, nie jest to cover The Beatles. Kawałek ma się pojawić na wydaniu delux solowego krążka wokalisty The National, którego premiera 12 marca.

Jakiś czas temu członkowie Porridge Radio podjęli współpracę z Charliem Loanem, urkywającym się pod pseudonimem Piglet i wyszły im z tego dwa kawałki – „Let’s Not Fight!” oraz „Strong Enough”. Oba pojawią się na vinylowym wydaniu deluxe ostatniego albumu grupy, „Every Bad”.

Zawsze cieszy nas muzyczna aktywność Floating Points. Uciech będzie w tym roku więcej, bo właśnie dowiedzieliśmy się o nowym projekcie artysty, który łącząc siły z saksofonową legendą Pharaoh Sandersem, wyda 26 marca album „Promises”. Longplay był nagrywany z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną i składa się na niego dziewięć niecodziennych fragmentów. Na razie otrzymaliśmy tylko niewiele zdradzający teaser całości.

Rysy wydadzą w tym roku nowy album – to pewne, choć na razie nie znamy jeszcze dokładnej daty. Znamy za to drugi singiel z zapowiadanego dla wytwórni Dyspensa Records longplayu „4GET”. W kawałku „Miejsca” pojawia się Michał Anioł.

Wczasy powróciły z nowym kawałkiem i od razu zrobili to na ostro, zapraszając do współpracy Iwonę Skv, czyli wokalistkę duetu Rebeka. Kawałek zwie się „Czy już wiesz?”, a teledysk jest mocno wampiryczny.

A już 9 kwietnia pojawi się szósty studyjny album króla – „Dziękuję”. Na krążku znajdzie się aż 18 nowych utworów, a my znamy pierwszy z nich o tytule „Tak jak ty”.

Z nowym singlem powrócił zespół Syndrom Paryski. Utwór „Nie śpię” zapowiada album „Małe pokoje w dużym mieście”, który ukaże się 23 kwietnia dzięki Peleton Records. Sam utwór ma bardzo zwiewny, wiosenno-letni vibe radosnego jangle popu. Jak dobrze, że płyty będzie można posłuchać już podczas dłuższych, niekoniecznie zimowych dni.

Pięć lat czekali ci wszyscy, którzy pragnęli usłyszeć coś nowego od José Gonzáleza. I było na co czekać, bo utwór nie dość, że ciekawy, to jeszcze zaśpiewany w języku hiszpańskim – a to dla tego artysty nowość. „El Invento” to nie pierwsza próba artysty pisania utworów w tym języku, jednak – jak podkreśla – pierwsza, która dała oczekiwane rezultaty.

King Gizzard & The Lizard Wizard lubią wydawać nowe albumy, więc nic dziwnego, że płyta „L.W.” ukaże się już za tydzień. Kolejny po „K.W.” album, który będzie się obracać w klimatach anatolian rocka, pokazuje, że australijski kolektyw lubi grać to, na co akurat ma zajawkę. Jednym z singli promujących album jest „Pleura”.

Zespół Manchester Orchestra ostatni album wydał cztery lata temu, ale przez ten czas bynajmniej nie milczał (warto choćby pamiętać o zeszłorocznej współpracy z Touché Amoré na singlu „Limelight”). Teraz przychodzi powoli pora na następcę świetnego „A Black Mile to the Surface” i będzie nim płyta „The Million Masks of God”. Jej premiera zaplanowana jest na 30 kwietnia, a już teraz można posłuchać singla „Bed Head”, który lekko zapuszcza się w nowe dla zespołu rejony (więcej syntezatorów).

VTSS nie próżnuje i ma zamiar wydać w marcu nową EP-kę. Zatytułowane „Borderline Tenderness” wydawnictwo to sześć nowych kawałków, wśród których znajdzie się „Goin Nuts” – najnowszy singiel artystki, stworzony wraz z LSDXOXO. Oprócz tego na pierwszym krążku dla labelu VEYL możemy się spodziewać fragmentów spoken-word od Jasmine Azarian i Crystal Geometry.

Kaytranada urządził sobie ostatnio TikTokowe party z racji uczczenia obchodzonego w Stanach Black History Month i tam właśnie zaprezentował swój nowy kawałek. Posłuchajcie sobie niemal trzyminutowego „Caution”.

Chyba wielu zgodzi się z nami, że HAIM nie przestają dowozić dobrych kawałków. Zresztą cały ostatni album trio, „Women in Music Pt. III”, to bardzo dobry – jeśli nie najlepszy – zestaw muzyczny przygotowany przez panie Haim. Czy może być jeszcze lepiej? Z takim pytaniem zostawiamy wszystkich tych, którzy porównają sobie studyjne wersje do nowych oficjalnych remiksów z ostatniego wydawnictwa. Pierwszym jest „Gasoline” z udziałem Taylor Swift, drugim „3am”, gdzie do współpracy zaproszono Thundercata.

Wszyscy mamy problem z nadmiarem pojawiających się wydawnictw i chronicznym brakiem czasu na ich właściwe wysłuchanie. W wytwórni Modern Obscure Music wiedzą co jest grane, dlatego też 16 kwietnia na rynku pojawi się album kompilacyjny, którego czas trwania to… 6 minut. Na „PRSNT” znajdzie się dwanaście kawałków, które trwają średnio trzydzieści sekund, a odpowiedzialnymi za nie będzie m.in. Ryuichi Sakamoto, Lafawndah, Visible Cloaks czy Laurie Spiegel. Wydawnictwo ma zwrócić uwagę na coraz większy problem w skupianiu uwagi odbiorcy, jego potrzebę natychmiastowej gratyfikacji i uzyskiwania przyjemności podczas konsumpcji treści online. Zyski ze sprzedaży trafią do Brains & Behavior Research Foundation.

Yuck is no more. 15 lutego zespół wydał oświadczenie, w którym poinformował o rozpadzie bandu. Londyński indie kwartet ma na swoim koncie trzy albumy studyjne i dokładnie w poniedziałek świętował 10-lecie wydania przynoszącego rozgłos debiutu.

I już absolutnie na koniec pozostał nasz kącik teledyskowy, który w tym wydaniu prezentuje się dość bogato. Na lepszy weekend sprawdźcie klipy tych wykonawców:
METZ – „Sugar Pill”
Shura„obsession”
Wild Pink„Pacific City”
Bad Bunny x Rosalia„La Noche De Anoche”
Årabrot„Norwegian Gothic Part 1: Kinks of the Heart”
Bell Orchestre„IV: What You’re Thinking”
Kaśka Sochacka „Ciche dni”
Tainy x Miguel„Sunbathe”
Kelly Rowland„Flowers”
Pink Freud „B4”
Skubas„Duch”
slowthai„VEX”

Nie ma więcej wpisów