Od 17 września na platformach streamingowych można słuchać najnowszej EP-ki Kajetana Łukomskiego (Avtomata) o enigmatycznym tytule „Doolska”. Jednocześnie rozpoczęła się też sprzedaż limitowanej edycji winyla, którą można nabyć na profilu wytwórni 51-53 serwisie Bandcamp.

Tytułowa „Doolska” to interesujące zestawienie dwóch słów: Polska i Dulska, gdzie druga część to nawiązanie do bohaterki dramatu „Moralność Pani Dulskiej”, napisanego w 1906 roku przez Gabrielę Zapolską. Jej postawa – dulszczyzna – to nic innego jak pozorne etyczne zachowania i podwójne standardy, życie na pokaz w obłudzie i zakłamaniu. Trudno nie domyślić się, że to kolejny w twórczości artysty dosadny komentarz do aktualnej sytuacji społeczności LGBTQ+ w Polsce, gdzie z dnia na dzień widać nie tylko coraz więcej nienawiści i pogardy, ale panuje odgórne przyzwolenie na tego rodzaju postawy. Warto wspomnieć przy okazji, że „Moralność Pani Dulskiej” była tegoroczną lekturą 10-tego Narodowego Czytania i choć prezydent wielokrotnie podkreślał, że w książce nie ma polityki (sic!), to może akurat rządzącym przyda się ona do autorefleksji.

Avtomat / fot. Krystian Lipiec (mat. prasowe)

Oprócz tytułowej „Doolskiej”, na EP-ce można znaleźć jeszcze dwa kawałki. Strona B to „Dzwoni Doopsko” i „Doomny Polonez”. Polonez to zarówno tradycyjny polski taniec, kojarzony najczęściej z tradycją polskich studniówek, jak i model polskiego samochodu z lat 80-tych o nieco siermiężnym wyglądzie. Wszystkie utwory utrzymane są w agresywnym klimacie grime’u i zdecydowanie nadają się ze swoją energią na parkiety.

Avtomat dalej eksploruje tematy stojące za konceptem poprzedniej EP-ki „Gusła (Human Rites)” wydanej w grudniu 2020. Utwory z tej płyty również można potraktować jako współczesne protest songi przeciwko dewocji panującej w kraju i atakom na społeczność LGBTQ+. Tutaj hipokryzja i bigoteria polskiej prawicy została przedstawiona symbolicznie jako Doolska/Dulska.

Autorem okładki przedstawiającej kwiat cebulowy w fazie przed zakwitem jest sam Avtomat. EP-ka została wydana w 51-53, londyńskiej wytwórni, skupionej wokół kultury queerowej, która swoją działalność zaczęła na początku 2020 roku. Zapraszamy do odsłuchu.

„Doolska” EP – okładka / mat. prasowe

Nie ma więcej wpisów