Śląska jesień od bardzo długiego czasu stoi wydarzeniami związanymi z festiwalem Ars Cameralis. Imprezą pełną wrażeń, która skupia w sobie wiele różnych segmentów sztuki. A choć wielu najbardziej interesują zapewne te związane z muzyką, to podczas trwającej właśnie XXX edycji festiwalu można doświadczyć także spotkań, zdarzeń literackich, wystaw i warsztatów.

Tegoroczny program festiwalu zbudowano wokół motywu kosmosu i jego eksploracji. Ale nie chodzi tylko o postępującą w ostatnim czasie ekspansję przestrzeni. Tegoroczny motyw zbiega się również ze stuleciem urodzin Stanisława Lema i ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2021 Rokiem Lema. Jak pisze Marek Zieliński, dyrektor Instytucji Kultury Ars Cameralis:

Kosmos to myślenie o czasie i przestrzeni, które staramy się sprowadzić do mowy znajomej i sprawdzonej: języka literatury, muzyki, sztuk wizualnych. Mowy, która wciąż wykracza poza zakres rzeczy zwykłych. Do zamkniętego i zapieczętowanego świata, w którym nie poszukujemy wizji opartej na indywidualizmie, inżynierii, ekspansjonistycznej polityce czy militarnych rozwiązaniach.

Za nami zeszłotygodniowy koncert otwarcia, na którym mogliśmy zapoznać się z twórczością Piotrka Jeziorko, znanego szerzej jako Æther CTRL. Jednak spora dawka dźwiękowego wszechświata dopiero przed nami. W podróż do gwiazd i niezbadanych muzycznych terytoriów zabiorą nas chociażby: duet BLED, których dźwięki są wypadkową inspiracji muzyką korzeni z inspiracjami kosmicznymi, pochodzący z Czech multiinstrumentalista Tomáš Dvořák, czyli Floex, parający się dźwiękami okołoelektronicznymi czy Alex Ounsworth i jego CYHSA, których dotychczasowy sześcioalbumowy dorobek znany jest większości alternatywnch indie-rockowych słuchaczy.

Warto podkreślić, że wszystkie tegoroczne koncerty odbywają się na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego w Katowicach. A tak przedstawia się koncertowa rozpiska na nadchodzące dni:
13 listopada – Discovery Zone
16 listopada – Lael Neale
17 listopada – Mala Herba & Agata Sokół / Obcy, Golem, Frankenstein, Upiór vol. 2
18 listopada – Warm Graves / Anika
20 listopada – Clap Your Hands Say Yeah
24 listopada – BLED
26 listopada – Floex

A wszystkie atrakcje festiwalu znajdziecie przeszukując program Ars Cameralis. Jeśli z jakiegoś powodu nie będziecie w stanie zdobyć biletów na poszczególne wydarzenia, wiele z nich będzie transmitowanych na żywo na stronie festiwalu. ⅩⅩⅩ Festiwal Ars Cameralis potrwa do 26 listopada.

Nie ma więcej wpisów