Danny Brown / mat. prasowe

Danny Brown zagra w Stodole

Amerykański raper przywiezie swoje eksperymentalne spojrzenie na gatunek do Polski.

Płyta Quaranta z ubiegłego roku okazuje się świetną okazją do europejskiej trasy, która odwiedzi również Polskę. I to niemal równo rok po koncercie JPEGMAFIA w Warszawie, rapera, z którym Danny Brown nagrał jeden z najgłośniejszych albumów ubiegłego roku, Scaring the Hoes.

Dlatego też śmiało można powiedzieć, że rok 2023 należał do Danny’ego. Dwa nad wyraz udane albumy, powrót po czterech latach, agresja i zmyślność w utworach. Takiego złotego okresu pozazdrościć może mu każdy artysta. Ale należy mieć z tyłu głowy, że nie jest to raper początkujący. Wcześniejsze płyty XXX i Atrocity Exhibition w zasadzie już na stałe umieściły go w alei sław gatunku.

Szczególnie ten drugi album wprowadzał świeże spojrzenie do rapowego krajobrazu. Naleciałości eksperymentalnej muzyki gitarowej, post-punku i industrialu budowały nieznośnie wyraźny krajobraz szaleństwa i bólu, uderzający w słuchacza bez żadnych hamulców. Nie dziwiła obecność w wielu podsumowaniach albumów dekady i wszechobecne słowa uznania, a to wszystko w silnym roku 2016, w którym ukazały się również płyty m.in. Davida Bowiego, Radiohead i Franka Oceana.

Quaranta to nieco inna strona Danny’ego, mniej szalona, ale też również mocno błyskotliwa i przemyślana. Wciąż buzują tu różne gatunki, płyta niesie silny ładunek emocjonalny, stanowi komentarz społeczny i polityczny, a w szczególności stanowi wirtuozerski pokaz tego, jak składać wersy i nadawać im sens.

Na żywo Danny Brown zagra 13 maja w warszawskim klubie Stodoła. Jako support wystąpi zespół Ziomcy. Bilety, w cenie od 180 zł, można kupić tutaj. Organizatorem koncertu jest agencja Live Nation Polska.