Xiu Xiu / mat. prasowe

Xiu Xiu trzykrotnie w Polsce

Amerykańska ikona eksperymentalnego brzmienia zawsze pamięta o Polsce podczas planowania swoich europejskich tras koncertowych. Nie inaczej jest przy okazji premiery albumu Ignore Grief.

Koncerty Xiu Xiu to wydarzenia, które na długo zostają w głowie. Wizyta Jamiego Stewarta w Warszawie sześć lat temu szczególnie utkwiła nam w pamięci. Potem pech spowodował, że grupa, mimo zaplanowanych koncertów, nie pojawiła się w stolicy, czy to przez pandemię, czy przez sprawy osobiste. Wszystko jednak wskazuje na to, że niedługo trzy polskie spotkania z Xiu Xiu dojdą do skutku.

A okazja do tego jest naprawdę dorodna. W marcu ukazał się album Ignore Grief, który nie szczędzi środków mających przestraszyć słuchacza. Znana już z Girl With Basket of Fruit mieszanina rytualnego niepokojącego brzmienia z jazgotliwym chaosem jeszcze bardziej przybrała na sile, atakując odbiorcę złowieszczymi zgrzytami, krzykami i mechanicznymi kakofoniami. Suspens i mroczna narracja biorą górę nad melodyjnością, chociaż ta nie znika całkowicie. Ignore Grief jednak przede wszystkim wprawia w poczucie dyskomfortu, jest jak oglądanie składanki creepiest horror moments w stanie nie do końca trzeźwym.

Na żywo to brzmienie jeszcze zyskuje. W koncertowym składzie obok Jamiego Stewarta i Angeli Seo występuje również David Kendrick, znany m.in. ze Sparks, Devo czy Gleaming Spires. W studiu za miks albumu odpowiadał natomiast Lawrence English, a echa jego działań z pewnością będą słyszalne również podczas wykonań na żywo.

Xiu Xiu wystąpią w Polsce trzykrotnie: 19 maja w Krakowie (Klub RE), 20 maja w Warszawie (Hydrozagadka) i 21 maja w Gdańsku (Drizzly Grizzly). Bilety można kupić m.in. na GoOut. czy Going. Krakowski koncert odbędzie się w ramach Green Zoo Festival, a warszawski organizuje Distorted Agency.