Carbon Based Lifeforms w Krakowie

Choć początki twórczości formacji Carbon Based Lifeforms przypadają na 1996 rok, pierwszy raz mieli okazję zagrać w naszym kraju dopiero w roku 2010. Był to listopadowy występ w krakowskim, nieistniejącym już, klubie Fabryka. Od tego czasu Szwedzi kilkakrotnie występowali w Polsce, a ich koncerty zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności.

Teraz historia niejako zatacza koło – Carbon Based Lifeforms po długiej nieobecności ponownie zagrają w listopadzie w Krakowie – tym razem ugości ich klub Hype Park/Kamienna 12.

Dźwięki i stylistyka, w której poruszają się Carbon Based Lifeforms to mieszanka ambientu i downtempa, a także drone’u, acid house’u, psychillu czy psybientu. Ich rozpiętość gatunkowa na przestrzeni lat jest olbrzymia. Panowie Johannes Hedberg and Daniel Vadestrid niczym alchemicy ważą je w różnych proporcjach, kreując swoje brzmienia zarówno w stronę relaksacyjnych i odprężających, niepokojących czy bardziej psychodelicznych, zabierających człowieka w podróż do innych wymiarów. Wśród swoich największych inspiracji muzycznych Szwedzi wymieniają Boards of Canada i The Future Sound of London, a także Solar Quest. Na koncie formacji jest obecnie osiem albumów studyjnych, w tym ostatni – wydany w 2023 roku „Seeker”. Zdaje się on być powrotem do kojąco-melancholijnych przestrzennych brzmień, z których wychodzili i które znamy z albumów „World of Sleepers” z 2006 czy  nawet „Derelicts” sprzed 7 lat.

Organizatorzy wydarzenia zapowiadają całonocną imprezę, gdzie oprócz Carbon Based Lifeforms usłyszymy także dwóch innych artystów. Otworzy ją Favorit89 – producent z Dąbrowy Górniczej, który swoją twórczość bazuje na brzmieniach synthowych oraz retro-electro. Jak sam zapowiada, w warmupie zaprezentuje głównie nowe, nieznane utwory ambientowe i downtempowe, które wprowadzą słuchaczy do kosmicznej podróży z CBL. Closing będzie należał do Ety Hox, DJ-ki dobrze znanej krakowskiej publiczności z bardziej deepowych odmian techno. Tak prezentuje się rozkład jazdy na tę noc:

TIMETABLE:
22:00-00:00 FAVORIT89
00:00-02:00 Carbon Based Lifeforms
02:00-______ Eta Hox

Carbon Based Lifeforms wystąpią 11 listopada 2023 w krakowskim Hype Parku (Kamienna 12), start o 22:00. Organizatorem wydarzenia jest Distorted Agency.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/606752721643842

Link do kupna biletów: https://www.biletomat.pl/bilety/carbon-based-lifeforms-krakow-14216/