Interpol / mat. prasowe

Interpol na dwóch studyjnych koncertach w Polsce

Kultowa post-punkowa formacja z Nowego Jorku odwiedzi w czerwcu Polskę w ramach swojej europejskiej trasy. Przystankami będą Kraków i Warszawa.

Trudno mówić o post-punku nie wspominając o Interpol. Chociaż gatunek powstawał wtedy, gdy członków zespołu nie było jeszcze na świecie, zapisali się oni w historii jako jedni z twórców nowej fali post-punka, tzw. post-punk revival. Brzmienie to, stanowiące przecięcie klasycznego mroku oryginalnego gatunku i lekkości gitar alternatywnego rocka, swój charakterystyczny sznyt zdobywało pod koniec ubiegłego wieku i na początku obecnego, a głównymi aktorami tej sztuki, poza Interpol, byli choćby Placebo, The Strokes, Franz Ferdinand czy Bloc Party.

Jednak to właśnie dzieło Interpol, ich debiutancki album Turn on the Bright Lights, krytycy często określają mianem najlepszej płyty nurtu, jak również umieszczają je w gronie płyt dekady (Pitchfork, Rolling Stone), wieku (The Guardian) czy nawet wszech czasów (NME). Kariera grupy szybko nabrała tempa, ale kolejne albumy, chociaż wydawane bardzo regularnie, często były uważane za rozmyte brzmienie z debiutu i materiał bez charakteru. Taka opinia jest jednak bardzo krzywdząca. Chociaż rzeczywiście Amerykanie nie wymyślali się na nowo, potrafili dostarczyć kultowy już w niektórych kręgach Antics, mające monumentalne zakusy Our Love to Admire czy czerpiący z shoegaze El Pintor. Nawet, gdy płyty nie trzymały równego poziomu, świetnie trzymały się single. Tu warto wspomnieć choćby If You Really Love Nothing, Fine Mess czy Toni. Ostatecznie cokolwiek, co zaśpiewa swoim wyjątkowym wokalem Paul Banks, może trafić na playlistę do szybszego lub wolniejszego tańca w ciemności.

Interpol szykują się do swojej amerykańskiej trasy, która odbędzie się wspólnie z innymi legendami alt rocka, grupą The Smashing Pumpkins. Jednak zanim to wszystko dojdzie do skutku zespół zawita do Europy na szereg koncertów klubowych i festiwalowych (m.in. Rumunia, Wielka Brytania, Węgry czy Austria). Można się spodziewać nacisku na materiał z dwóch pierwszych płyt: Turn on the Bright Lights w ubiegłym roku skończyła dwadzieścia lat, a niedługo dwie dekady stukną również Antics. Po występie na Open’erze w 2019 roku Polacy w końcu będą mieli okazję spotkać się z grupą twarzą w twarz podczas headlinerskiego koncertu. A w zasadzie koncertów, bo Interpol zagrają w Polsce dwukrotnie: 6 czerwca w klubie Studio w Krakowie i dzień później w klubie Stodoła w Warszawie. Bilety na te wydarzenia można nabyć tutaj. Organizatorem wydarzeń jest agencja Alter Art.