Chromatics / mat. prasowe

Koncertowa jesień: Follow The Step

Warszawska agencja Follow The Step przyzwyczaiła nas do bookingów z górnej półki nie tylko ze świata muzyki elektronicznej. Program na tegoroczną jesień zapowiada się równie obiecująco. A poniżej znajdziecie najciekawsze propozycje.

Zaczynamy od wyprzedanego koncertu Chromatics. Od ich ostatniej wizyty minęło sporo czasu i wszyscy zdążyliśmy się już stęsknić. O tym jak bardzo, świadczyć może fakt, że póki co jest to jedyny koncert na ich europejskiej trasie, który może się pochwalić statusem SOLD OUT. Amerykanie zagrają w warszawskim Centrum Praga 12.10 i będzie to pierwsza okazja do usłyszenia na żywo premierowego materiału z nadchodzącej, piątej płyty, która ma się pojawić jeszcze w tym roku.

4 dni później dni w tym samym miejscu fani wymykającego się klasyfikacjom hip hopu będą mieli okazję do spotkania z najbardziej znaną australijską grupą Hilltop Hoods. Zadebiutowali ponad 20 lat temu EP-ką „Back Once Again” i od tego czasu zdają się nie starzeć – nie tylko muzycznie.

Dwa wieczory 19 i 20.10 będzie można spędzić w towarzystwie When Saints Go Machine. Najpierw w poznańskim Projekcie LAB, a potem na Smolnej w Warszawie. Duńscy reprezentanci elektro-popu przywiozą ze sobą materiał z pierwszego do 6 lat albumu, którego premierę zaplanowano na 8 listopada. Kolejny wyprzedany strzał do Follow The Step to Boris Brejcha, który 25.10 wystąpi we wrocławskiej Hali Stulecia. Ci, którym udało się zdobyć bilety mają szczęście, bo oprócz niego tego wieczoru na dwóch scenach zagrają jeszcze Kacpa & Raev, DEEP DEPOT, Spectribe, Aksamit.

W międzyczasie znajdzie się też coś dla fanów indie rocka i grime’u. W Warszawie wystąpi brytyjski kwartet The Amazons, która dba o łączenie melodyjnych riffów i bardziej szorstkiego rockowego podejścia. Natomiast w Polsce pojawi się również Skepta, ikona grime, z koncertami w Warszawie i Krakowie, Na tegorocznym Tauronie artysta porwał publikę, tego samego można się również spodziewać w październiku.

Październikowy line up zamyka Shahmen. Hip-hopowy projekt, który stworzyli pochodzący z Amsterdamu producent SENSE oraz raper B L S, zwany również jako Bless, z Los Angeles zagrają w Hydrozagadce 31.10.  Przed koncertem warto zapoznać się z pozycją obowiązkową w ich dyskografii – albumie „California Is Cold”.

Z kolei na dobry początek podobno najgorszego miesiąca w roku, czyli listopada poleca się Undercity Festival. Impreza po zeszłorocznym debiucie zapewniła sobie już stałe miejsce wśród najważniejszych wydarzeń związanych z muzyką elektroniczną. W tym roku według zapowiedzi możemy spodziewać się jeszcze większego rozmachu. Wśród dotychczas ogłoszonych artystów znaleźli się: Answer Code Request, Apollonia, Blazej Malinowski, catz n dogz, Claptone, Enrico Sangiuliano, Etapp Kyle, FJAAK, I Hate Models, John Digweed, Joris Voorn, Karotte (Official Fanpage), Kittin, Kölsch, Oscar Mulero (oficial), Pete Tong, Rebekah, Steffi, tINI. A to jeszcze nie wszystko.

11 listopada w Centrum Praga wystąpi Chrysta Bell.  Artystka, performerka, a także aktorka, w swoijej twóczośc łączy dynamiczne elementy teatralne i multimedialne. Już w wieku 21 lat rozpoczęła współpracę z legendarnym David Lynch, co zaowocowało albumem „This Train”, popularną piosenkę „Polish Poem” ze ścieżki filmowej do Inland Empire oraz EP „Somewhere in the Nowhere”. Ostatnio pojawiła się na planie serialu Twin Peaks: The Return. W 2017 Chrysta Bell wydała swój drugi album – „We Disslove”, a teraz pracuje nad nowymi piosenkami.

Dokładnie 10 dni później, 21.11 również w Warszawie wystąpi podopieczny wytwórni Brainfeeder i Cuss, William Benjamin Bensussen, lepiej znany pod pseudonimem The Gaslamp Killer. Pochodzący z Los Angeles producent, multiinstrumentalista i DJ porusza się w stylistyce instrumentalnego hip hopu, orientalnej elektroniki i psychodelii.

Grudzień będzie należał do debiutantów Elder Island. Brytyjskie trio dopiero w tym roku wydało swój pierwszy album „The Omnitone Collection”, na którym wykorzystują niezliczoną ilość klawiszy, basu, gitary i wiolonczeli.  Zespołem zachwycali się m.in. EARMILK, Highsnobiety, XLR8R i PopMatters. Twórczość trio porównywano takich artystów jak Little Dragon oraz Bonobo. Zagrają 3.12 w Hydrozagadce.

Za to pod koniec lutego spotkamy się z Tycho.  Nominowany do nagrody Grammy, projekt muzyki elektronicznej prowadzony przez głównego kompozytora Scotta Hansena. Artysta koncertuje w ramach „Weather World Tour”. Nadchodzące występy będą zupełnie nowym doświadczeniem, bowiem do Hansena dołączyła Hannah Cottrell występująca pod pseudonimem Saint Si. Artystka użycza swojego głosu do wielu utworów na płycie, a także podczas występów na żywo. Ale to, podobnie jak Metronomy, Meute czy Giant Rooks, materiał na całkiem nowy artykuł. Bilety na wydarzenia organizowane przez agencję Follow the Step można kupować tutaj.

12.10 Chromatics, Praga Centrum, Warszawa
16.10 Hilltop Hoods, Praga Centrum, Warszawa
19.10 When Saints Go Machine, Projekt LAB, Poznań
19.10 The Amazons, Praga Centrum, Warszawa
20.10 When Saints Go Machine, Smolna, Warszawa
23.10 Skepta, Progresja, Warszawa
24.10 Kayah i Bregović, Tauron Arena, Kraków
24.10 Skepta, Hala TS Wisła, Kraków
25.10 Boris Brejcha, Hala Stulecia, Wrocław
31.10 Shahmen, Hydrozagadka, Warszawa
02.11 Undercity 2019, COS Torwar, Warszawa
02.11 Ocean Wisdom, Smolna, Warszawa
11.11 Chrysta Bell, Praga Centrum, Warszawa
21.11 The Gaslamp Killer, Smolna, Warszawa
29.11 Leoniden, Hydrozagadka, Warszawa
03.12 Elder Island, Hydrozagadka, Warszawa
11.12 Gashi, Hydrozagadka, Warszawa