Charli XCX / fot. Getty Images

Koncertowa jesień: Live Nation

Agencja Live Nation, znana przede wszystkim z organizowania dużych, stadionowych koncertów, przejęła jakiś czas temu poznańskie Go Ahead. Nie dziwne więc, że w jej ofercie nie brakuje mniejszych koncertów klubowych, na które jesień jest idealnym czasem. Poniżej prezentujemy te szczególnie polecane przez nas.

Pierwszy punkt do odhaczenia już w niedzielę. Do stolicy przyjadą przedstawiciele nowego brytyjskiego punku, grupa LIFE. Wysyp muzycznych zespołów zbuntowanej młodzieży w erze Brexitu stał się przyczynkiem do stworzenia terminu „brexitcore”, który reprezentują m. in. Fontaines D.C., IDLES czy wspomniani LIFE. Trafne społeczne uwagi zanurzone w sieci garażowych gitar to główny znak rozpoznawczy tego tematycznego podgatunku, a LIFE wkrótce mogą stać się jednym z ważniejszych jego reprezentantów. Szkoda by było przegapić ich wizytę w Polsce.


Już kilka dni później w kraju pojawi się kolejny gość w Wielkiej Brytanii. Raperka
Little Simz wydała jeden z najlepiej przyjętych albumów roku, a polską publiczność miała okazję przetestować podczas zeszłorocznego Open’era, kiedy była jeszcze mało znaną artystką. Teraz wszystko się zmieniło i Simz zapraszana jest na najważniejsze festiwale, a Grey Area znajdzie się wysoko w rocznych podsumowaniach płytowych.


W ciągu dwóch tygodni pojawią się w Polsce artyści, którzy niegdyś mieli okazję blisko współpracować.
Nick Murphy (fka Chet Faker) zagra (wyprzedany już) koncert z materiałem z tegorocznego albumu Run Fast Sleep Naked, a kilkanaście dni później Flume, elektroniczny producent z Australii, postawi na nogi Torwar. Flume pół roku temu wydał mixtape Hi This Is Flume, którym przypomniał o swoich eksperymentalnych korzeniach, zbierając jednocześnie wielu świetnych gości (JPEGMAFIA, slowthai czy SOPHIE). To jednak tylko wprawka przed kolejnym pełnoprawnym albumem. Publikowane niedawno single przekonują, że coś wisi w powietrzu i wcale nie jest wykluczone, że trzecią płytę Australijczyka dostaniemy znienacka.


W międzyczasie lubiana w Polsce brytyjska grupa
Archive ruszy na minitrasę po kraju, świętując jednocześnie dwudziestopięciolecie swojej działalności. Muzycy odwiedzą Wrocław, Kraków, Gdańsk, Warszawę i Poznań, a niektóre koncerty są już wyprzedane. Zespół ma na swoim koncie ponad dziesięć albumów studyjnych i takie utwory jak Again, Lights oraz Bullets, obecne między innymi w filmowych soundtrackach i na wysokich pozycjach list przebojów zorientowanych na rock stacji radiowych.


Koncert The Cure w Łodzi ciągle jest jednym z najważniejszych muzycznych wspomnień ostatnich lat. Swój udział w wyjątkowości tego wydarzenia mieli również
The Twilight Sad, grupa, którą szczególnie upodobał sobie Robert Smith. Szkoci supportowali The Cure, a teraz przyjadą w Polski na oddzielny klubowy koncert. Mają czym się pochwalić, bowiem na początku roku wydali bardzo udany album It Won/t Be Like This All the Time. Surowość północy Wysp Brytyjskich idzie na nim w parze z shoegaze, post-punkiem i dosadnym akcentem wokalisty. W klubowych warunkach to brzmienie sprawdzi się jeszcze lepiej, dlatego radzimy nie przegapić tego koncertu.


Wielkie święto wszystkich poptymistów odbędzie się w środku jesieni. Na jedynym koncercie w Polsce wystąpi jedna z najoryginalniejszych obecnie gwiazd popu, poszerzająca ramy gatunku, a jednocześnie trafiająca do ogromnej grupy odbiorców. Mowa o
Charli XCX, która jest świeżo po premierze swojej płyty Charli. Wśród zaproszonych na nią gości znaleźli się m. in. Christine & The Queens, HAIM, Troye Sivan, Sky Ferreira czy Lizzo. Podczas koncertów artystka wykonuje album w całości, co jest idealnym rozwiązaniem, bo w umiejętny sposób zostało na nim wyważone brzmienie czysto popowej i eksperymentującej Charli. Pozostaje tylko czekać!


Listopad przyniesie jednak dodatkowo mnóstwo innych wartych uwagi koncertów. Poczynając od indie popowych
Half•alive, z przebojowym still feel. na koncie, przez byłego członka Queens of the Stone Age, a obecnie songwritera znanego z głębokiego wokalu Marka Lanegana z zespołem, lubianych w Polsce White Lies, obchodzących obecnie dziesiąte urodziny debiutanckiego albumu, po legendy trip hopu Lamb i żwawy indie folk The Paper Kites.


Przyszły rok przyniesie kolejne atrakcje. Już teraz wiemy o koncertach m. in. 
Editors, Algiers i Balthazar. Ale o tym dopiero za jakiś czas. Bilety na koncerty Live Nation można kupować przede wszystkim na stronie organizatorów. A tak prezentuje się lista szczególnie polecanych przez nas koncertów tej agencji (pełny spis znajduje się pod tym linkiem):

06.10 LIFE, Hybrydy, Warszawa

09.10 Little Simz, Hybrydy, Warszawa

13.10 Nick Murphy, Stodoła, Warszawa

13.10 New Model Army, Tama, Poznań

15.10 New Model Army, Ucho, Gdynia

16.10 New Model Army, Proxima, Warszawa

17.10 New Model Army, Stary Klasztor, Wrocław

18.10 New Model Army, Kwadrat, Kraków

22.10 Scarlxrd, Kwadrat, Kraków

22.10 Archive, A2, Wrocław

23.10 Scarlxrd, Proxima, Warszawa

23.10 Archive, Studio, Kraków

24.10 Archive, B90, Gdańsk

25.10 Archive, Torwar, Warszawa

26.10 Archive, MTP, Poznań

28.10 Flume, Torwar, Warszawa

02.11 Half•alive, Proxima, Warszawa

07.11 The Twilight Sad, Hydrozagadka, Warszawa

12.11 Charli XCX, Stodoła, Warszawa

16.11 Dido, Sala Ziemi, Poznań

19.11 Mark Lanegan Band, Proxima, Warszawa

20.11 White Lies, Stodoła, Warszawa

20.11 Lamb, A2, Wrocław

21.11 Lamb, Stodoła, Warszawa

23.11 The Paper Kites, Hydrozagadka, Warszawa

24.11 The Paper Kites, Blue Note, Poznań