Lingua Ignota / mat. prasowe

Lingua Ignota odwiedzi Polskę w ramach pożegnalnej trasy

Kristin Hayter, która tworzy projekt Lingua Ignota, zapowiedziała koniec tego muzycznego wcielenia. Zanim to jednak nastąpi, artystka odwiedza fanów z ostatnimi koncertami. Dwa z nich odbędą się w maju w Polsce.

Lingua Ignota przemówiła do fanów i krytyków przede wszystkim bezkompromisowością. Tytuł jej przełomowego albumu mówi sam za siebie: All Bitches Die. Kristin krzykiem, wrzaskiem, podniesionym głosem i mrocznymi syntezatorami kreowała przekaz, którego co prawda nie słuchało się łatwo, ale pozostawał w odbiorcy na długo. Tematy przemocy, zaszczucia, kontroli, nienawiści czy molestowania przygniatały, wzbudzając jednocześnie ogrom uznania dla artystki: jej siły do walki i odwagi do dzielenia się swoimi przeżyciami z publicznością.

Album Caligula wcale nie stanowił łatwiejszego emocjonalnego ładunku. Zyskał jednak jeszcze szerszą reprezentację w mediach i ogromny rozgłos, być może z powodu nieco większej przystępności muzycznej niż poprzednik (niektóre kompozycje są bardziej melodyjne, krzyki równoważone są śpiewem).

Sinner Get Ready, czyli płyta, która nastała potem, buduje już na innym klimacie. Artystka korzystała z tradycyjnych instrumentów z regionu Appalachów, tworząc materiał będący portretem oddania, zdrady, osądu i konsekwencji, osadzony w opuszczonym krajobrazie wiejskiej Pensylwanii, zaniedbanego regionu, głęboko zakorzenionego w szczególnie bogobojnej odmianie chrześcijaństwa, w którym mieszkała Hayter podczas nagrywania albumu. Album doceniły najważniejsze redakcje muzyczne, pokochali go również fani. Dodatkowo w 2022 roku artystka wykonała i nagrała też utwór Ein Traum na potrzeby gry wideo Pentiment.

Trwająca obecnie trasa przedstawia Kristin nie tylko w repertuarze własnym, ale też w konfrontacji z tradycyjnymi hymnami i pieśniami W roli specjalnego gościa występuje Midwife, czyli amerykanka Madeline Johnston. Jej twórczość to wyciszony ambient pop, shoegaze i slowcore. Udana płyta Luminol ukazała się w 2021 roku, przedtem artystka nagrała jeszcze dwa solowe albumy, a przy najnowszym materiale pomoże jej Vyva Melinkolya. Madeline będzie miała z czego wybierać podczas budowania setlisty, a jej występ jest nie mniej ekscytujący niż koncert głównej gwiazdy.

Lingua Ignota i Midwife zagrają 16 maja w warszawskim Niebie i dzień później w poznańskiej Aula Artis. bilety, w cenie 129 PLN (Warszawa) i 119 PLN (Poznań), można kupić tutaj i tutaj. Wydarzenie organizuje agencja Winiary Bookings.