Sunn O))) / mat. prasowe

Sunn O))) i Kali Malone w Warszawie

Dwa zupełnie odmienne podejścia do muzyki dronowej w połowie września w Polsce.

Organy vs. gitary, metal kontra ambient, hałas przeciwko spokojowi. A mimo to Kali Malone i Sunn O))) stanowią idealnie dobrany zestaw artystów, przedstawiający jedną ideę grania muzyki z dwóch różnych stron.

Sunn O))) to grupa pochodząca z Los Angeles, która na scenie działa już od dwóch i pół dekad. Są jedną z najbardziej uznanych, najgłośniejszych i najrówniejszych grup drone metalowych. Wiele z ich albumów przeszło do kanonu gatunku (m.in. Black One, Altar nagrane z Boris czy Monoliths & Dimensions), a koncerty uznawane są z rozrywające bębenki uszne, a zarazem, paradoksalnie, sprzyjające medytacji nad dźwiękiem. W 2019 roku wydali dwa albumy: Life Metal i Pyroclasts, kontynuujące poszerzanie granic niszowego gatunku.

Kali Malone do dronów podchodzi od ambientowej strony. Zadumę i melancholię wyciąga z miksu brzmienia syntezatorowego i akustycznego. Gra też na organach. Szeroki rozgłos zdobyła płytami The Sacrifical Code i Living Torch. Jej muzyka porusza do głębi i wprowadza w stan ukojenia, ale też niepokoju. Prywatnie Kali od niedawna jest żoną Stephena O’Malleya, członka Sunn O))).

Koncert Sunn O))) i Kali Malone odbędzie się 15 września w Warszawie (Progresja). Dzień później w Poznaniu (Tama) amerykańska grupa zagra z Marią W Horn. Bilety, w cenie 159 zł, można kupić tutaj. Organizatorem wydarzeń jest agencja Winiary Bookings.