The Smile / mat. prasowe

The Smile zagrają w Polsce

Projekt poboczny członków Radiohead odwiedzi z nowym albumem Warszawę.

Dla wielu fanów Thoma Yorke’a i spółki taki obrót spraw wydaje się spełnieniem marzeń. The Smile pojawią się w Polsce drugi raz, po koncercie na Opnen’erze w 2022 roku, tym razem na oddzielnym, plenerowym wydarzeniu. Trasa promująca drugi album tria zahaczy o Warszawę.

W przerwie od działań związanych z Radiohead Thom Yorke i Jonny Greenwood zbratali się z Tomem Skinnerem, znanym m.in. z Sons of Kemet, w ramach projektu The Smile. Po głośnym występie na Glastonbury 2021, kiedy zagrali z niewydanym jeszcze materiałem, przyszła pora na pierwszy album. A Light for Attracting Attention ukazał się rok później i pozwolił poznać The Smile z różnych stron: z jednej jako przedłużenie art rockowej idei Radiohead, z drugiej jako wyjście poza ramy tego zespołu, pozwolenie sobie na jeszcze więcej wolności. Zapożyczenia z jazz rocka, punku czy math rocka okazały się pasować do zmyślnych kompozycji idealnie, a The Smile stało się nie „drugim Radiohead”, a zespołem z własnym DNA, nowymi pomysłami i rządzą odkrywania i eksperymentowania, wcześniej wyraźnie uśpioną.

Na nowy materiał nie przyszło słuchaczom czekać długo. W czerwcu ubiegłego roku ukazała się pierwsza zapowiedź kolejnego albumu. Singiel Bending Hectic pokazuje The Smile od jeszcze innej, eksperymentalno-psychodelicznej strony, stanowiąc jednocześnie świetny zwiastun płyty, która nadeszła pół roku później. Wall of Eyes to jeden z pierwszych wyczekiwanych albumów tego roku i od razu kandydat na AOTY. Osiem kompozycji umieszczonych gdzieś pomiędzy epickością post-rocka a zapętleniem krautrocka, czyli materiał, który czaruje i wycisza.

Na warszawskim koncercie The Smile, który odbędzie się 14 sierpnia na Letniej Scenie Progresji, gościem specjalnym będzie James Holden. Utalentowany elektroniczny producent wydał w ubiegłym roku doceniony przez krytyków album Imagine This Is a High Dimensional Space of All Possibilities, który łączy progresywną elektronikę z ambientem. Zarówno po gwieździe wieczoru, jak i po gościu specjalnym, można się spodziewać najwyższej jakości występu na żywo. Odliczamy dni do koncertu, na który bilety, w cenie 265 / 297 zł, są dostępne tutaj. Wydarzenie organizuje agencja Charm Music.