Westerman / fot. Alexandra Waespi

Westerman zawędruje do Polski

Pilny student sophisti-popowych nauczycieli pojawi się w Polsce.

Urodzony w Wielkiej Brytanii Will Westerman swoich sił w przemyśle muzycznym próbuje od 2016 roku. Jego początkowe single bardziej przyciągały estetyką okładek niż samą zawartością muzyczną, nieszczególnie wyróżniającą się na scenie. To wrażenie opadło jednak rok później później, kiedy artysta wszedł we współpracę z producentem Bulionem i podzielił się ze światem króciutką EP-ką Call and Response z klimatycznym utworem Roads.

Obecna w tytule odpowiedź rzeczywiście nadeszła, bo zainteresowanie fanów pojawiło się bardzo szybko, a w sukurs przyszedł absolutnie bezbłędny singiel Confirmation. To na nim Westerman pokazał, jak dużą wiedzę wyniósł ze słuchania sophisti-popwych klasyków i z jaką lekkością umie poprowadzić melodię i ubogacić aranżację. Każdy instrument ma tu swoje cenne sekundy, a całości można słuchać na zapętleniu w nieskończoność. Jeszcze bardziej te patenty rozwinęły się na, ponownie krótkiej, EP-ce Ark.

Dzięki temu udało się podpisać kontrakt z wytwórnią Partisan (IDLES, Fontaines D.C., Beth Orton) i to właśnie jej nakładem wydany został debiutancki album długogrający Your Hero Is Not Dead. Bardzo dobre recenzje i świetne przyjęcie fanów tylko utwierdziły w przekonaniu, że Will ma prawdziwy talent i jakość poprzednich singli nie była przypadkowa.

W maju ukazała się druga płyta artysty, zatytułowana An Inbuilt Fault. Stanowi ona kolejny etap rozwoju Westermana, pobrzmiewają tutaj silne echa Petera Gabriela, Arthura Rusella czy Marka Hollisa. Kompozycje rozwijają się powoli, są nieco bardziej medytacyjne, silniej zorkierstrowane, ale ponownie przemyślane w każdym calu. Trudno przejść obok tej płyty, jej palety dźwięków i kompozycyjnych rozwiązań, obojętnie.

To wszystko jeszcze lepiej będzie mogło wybrzmieć na żywo. Westerman wystąpi na jedynym koncercie w Polsce 8 listopada w warszawskim klubie Hydrozagadka. Jako support wystąpi amerykański songwriter Twain. Bilety, w cenie 90 zł, można kupić tutaj. Koncert organizuje agencja Live Nation Polska.