William Basinski / mat. prasowe

William Basinski wkrótce w Warszawie

Wirtuoz i legenda ambientu zagra w klubie Niebo.

Tak jak Briana Eno można określać mianem ojca gatunku, William Basinski jest ojcem chrzestnym ambientu. Udało mu się wydobyć z niego bogate emocje, co w przypadku tak statycznej muzyki nie jest łatwe. Słynne The Disintegration Loops uchwyciły istotny moment historii i stały się symbolem, uchwyceniem dosłownej i przenośnej sztuki rozpadu i nośnikiem opowieści tak silnej, że aż niewiarygodnej.

A Amerykanin ma przecież na koncie jeszcze wiele wspaniałych kompozycji. Niezapomniana Melancholia (wciąż świecąca tryumfy), dronowe El Camino Real, niosące hołd Davidowi Bowiemu A Shadow in Time czy w końcu najnowsze solowe długograjace dzieło Williama Lamentations sprzed trzech lat, uderzające w mroczniejsze tony i wplatające w brzmienie wokalne głosy jakby z oddali. Cały dorobek artystyczny Basinskiego mógłby z naddatkiem posłużyć kilku innym artystom.

Dlatego koncertowy set zapowiada się na bardzo zróżnicowany. Artysta wystąpi w piątek, 24 listopada, w warszawskim klubie Niebo. W sprzedaży są jeszcze ostatnie bilety. Można je kupić tutaj w cenie 109 zł. Jako support zagra Air Hunger. Wydarzenie organizuje agencja Winiary Bookings.