alt-J / mat. prasowe

alt-J na jedynym koncercie w Polsce

Grupa pod wodzą Joe Newmana zagra plenerowy koncert w Polsce już za kilka dni.

Fanom popu o artystycznym zacięciu nie trzeba Brytyjczyków przedstawiać. Ponad dekadę temu wprowadzili swoim debiutanckim albumem nową jakość do gatunku, korzystając z oryginalnych kompozycyjnych pomysłów oraz umiejętności i wiedzy wyniesionych z artystycznych uczelni. An Awesome Wave zdobyło uzyskało pozytywne oceny krytyków, album wygrał również plebiscyt Barclaycard Mercury Prize na najlepszą brytyjską płytę roku, a kompozycje takie jak Breezeblocks, Tessellate czy Something Good wciąż stanowią niezastąpione pozycje na listach esencjonalnego indie lat ’10.

Wydana dwa lata później płyta This Is All Yours zaskakiwała niektórymi decyzjami producenckimi (na Hunger of the Pine znalazł się sampel utwory Miley Cyrus, co podzieliło niektórych fanów), ale utrzymywała wysoki poziom, kładąc jednocześnie duży nacisk na wyciszone kompozycje (Nara, Pusher, The Gospel of John Hurt). Kierunek ten kontynuował pierwszy singiel z kolejnej płyty, zatytułowany 3WW. Powoli rozwijający się ambient pop z gościnnym udziałem Ellie Rowsell z Wolf Alice i pięknym teledyskiem zapowiadał nową erę zespołu.

RELAXER rzeczywiście był bardziej skupiony, krótszy, ale nie zabrakło utworów przebojowych, takich jak In Cold Blood czy Pusher. Jak się okazało, potem na fanów czekało najdłuższe jak dotychczas oczekiwanie na nowy album. Pandemia i inne okoliczności otoczenia sprawiły, że na The Dream, ostatni jak dotychczas materiał Brytyjczyków, przyszło czekać pięć lat. Zeszłoroczna premiera okazała się jednak sukcesem, wpływy muzyki amerykańskiej podobały się recenzentom, a zespół mógł ponownie ruszyć w trasę.

W jej ramach odbył się m.in. koncert w Polsce, w lipcu 2022 w hali EXPO XXI. Teraz grupa pojawi się natomiast na Letniej Scenie Progresji, co pozwoli rozkoszować się dźwiękami zespołu w plenerze. Podczas trwającej trasy pojawiają się utwory ze wszystkich albumów, a  szczególnie celebrowana jest dekada od wydania An Awesome Wave, które grane jest niemal w całości. Jako support zagra polska grupa Lor, która niedawno pokazała światu swój drugi album studyjny, Panny Młode. Dziewczyny sięgają po bardziej przebojowe kompozycje, nie porzucając przy tym swojego folkowego instrumentarium, co daje zaskakująco dobry efekt. Warto znaleźć się na terenie koncertu wcześniej i zanurzyć się w świecie lorowych piosenek.

Koncert odbędzie się 16 sierpnia. Bramy otwierają się o 18:00, Lor zagrają godzinę później, a występ alt-J zaplanowany jest na 20:00. Bilety, w cenie 229 zł, wciąż można kupować pod tym linkiem. Organizatorem wydarzenia jest agencja Charm Music.