Björk / fot. Vidar Logi

Björk już za dziesięć dni w Krakowie

Cornucopia arena tour zawita do Polski.

Björk to jedna z najważniejszych artystek ostatnich kilku dekad, pionierka, a zarazem mistrzyni operowania estetyką, wokalem, łączenia go z najróżniejszymi odmianami elektroniki i popu. Islandzka artystka współpracowała na przestrzeni lat z najważniejszymi osobami w przemyśle muzycznym, ale też dopiero raczkującymi talentami. Na jej ostatnich albumach przewijają się takie nazwy jak Arca, The Haxan Cloak, ANOHNI czy serpentwithfeet.

Björk nie boi się sięgać do oryginalnych pomysłów, nietypowych wizerunków i stworzonych z rozmachem opraw artystycznych. Taka jest jej zeszłoroczna płyta, Fossora, sięgająca tematycznie do świata grzybów, a muzycznie czerpiąca z gabberu, post-industrialu i awangardowego folku. Poprzedni album, Utopia, opierał się natomiast na glitch popowej zdekonstruowanej produkcji (to dzieło, za które odpowiada przede wszystkim Arca) i zapraszał do arkadyjskiego świata koegzystencji z przyrodą.

Właśnie na bazie tego albumu powstało show Cornucopia, które zadebiutowało w połowie 2019 i od razu zaczęło gromadzić świetne recenzje. Na pełne koncertowe doświadczenie składają się wizualizacje, scenografia, rozbudowana sekcja instrumentalna i ekstrawaganckie kostiumy. Muzyczne wrażenia dopełnia też specjalna scena, zapewniająca efekt przestrzennego dźwięku. Trwająca obecnie odsłona Cornucopia tour poszerza repertuar o utwory z płyty Fossora, zgodnie z początkowym zamysłem samej artystki.

Polski koncert Björk  odbędzie się 18 listopada w Tauron Arenie w Krakowie. Bilety wciąż dostępne są w sprzedaży pod tym linkiem. Wydarzenie organizuje agencja Live Nation Polska.