Boris / fot. Miki Matsushima

Boris – japońska petarda w maju w Polsce

Grupa, która od lat jak nikt redefiniuje metalowe brzmienie i stylistykę, pojawi się na klubowych koncertach w Polsce.

Boris pochodzą z Japonii i znani są chyba każdemu fanowi cięższych brzmień. To grupa, która za nic ma sobie ograniczenia metalowego gatunku i potrafi podejść do niego od różnych stron, często wystawiając słuchaczy na skraj wytrzymałości i cierpliwości. Ale właśnie ta bezkompromisowość przysporzyła im tak wielu wielbicieli na całym świecie.

Albumów uchodzących za klasyczne mają na pęczki. Niezapomniany Pink, który grali na OFF Festivalu w 2017 roku, z głośnego i przesterowanego dźwięku gitar wydobywa pokłady melancholii, ale też gniewu i pasji. Dość powiedzieć, że otwierające album Farewell brzmi jak kierowane podobną filozofią co Deathconsciousness amerykańskiego Have a Nice Life. Inną płytą z kolekcji klasyki jest Flood, oparte na dronowych kolażach i post-rockowej epickości. Do zacnego grona należy również z pewnością Boris at Last -Feedbacker-, charakteryzujący się atmosferycznym użyciem gitar i budowaniem napięcia w klasyczny post-rockowy sposób.

Nie można również zapominać o współpracach, w które zamieszana była grupa Boris. Album Altar został nagrany z Sunn O))) (którzy we wrześniu również wystąpią w Polsce), a 現象 (Gensho) i 2R0I2P0 z Mierzbow. Wszystkie te kooperacje kończyły się artystycznymi sukcesami i zaskakiwały eksperymentalnością. Istotnym albumem w dorobku Japończyków jest również Heavy Rocks z 2002 roku, który stawia na bardziej psychodeliczne i cięższe brzmienie. Płyta pod takim samym tytułem ukazała się też w 2011 roku, rok temu światło dzienne ujrzało trzecie Heavy Rocks. Materiał nie bierze jeńców i odwołuje się zarówno do klasycznej metalowej tradycji, jak i do japońskiego hardcore.

Właśnie ten album, jak i trzy dekady obecności na scenie, stanowią pretekst do międzynarodowej trasy, której dwoma przystankami w Polsce są Warszawa i Kraków. Stolicę grupa odwiedzi 23 maja (Proxima), Kraków (Kwadrat) natomiast dzień później. Jako support zagra zespół Asunojokei, autorzy zeszłorocznej świetnej płyty アイランド (Island). Bilety, w cenie 109 PLN, można kupić m.in. tutaj (Warszawa) i tutaj (Kraków). Warto się spieszyć, bo zobaczenie Boris na żywo to nie lada gratka. Wydarzenia organizuje agencja Winiary Bookings.