Built to Spill / mat. prasowe

Built to Spill dwukrotnie zagrają w Polsce

Built to Spill po czterech lata wracają do Polski i to na aż dwa koncerty. 

Legendarna amerykańska grupa w 2019 roku obchodziła rocznicę wydania jednego ze swoich najważniejszych albumów, Keep It Like a Secret, i z tej okazji pojawiła się na specjalnym koncercie w Polsce. W tym roku, pod koniec czerwca, artyści wracają na aż dwa oddzielne wydarzenia, tym razem z pełnym przekrojem swojej dyskografii. 

Built to Spill byli jedną z najważniejszych kapel w indie rockowym szaleństwie lat dziewięćdziesiątych. Gdy na Wyspach Brytyjskich prężnie rozwijał się britpop, a powszechna fascynacja grunge nie spadała, oni bez oporów prezentowali coś, co w pewnym sensie było mariażem obu tych gatunków. Z jednej strony lekka doza eksperymentu, z drugiej niezaprzeczalna melodyjność, ale często w surowej formie. Wydane w pięć lat trzy płyty, There’s Nothing Wrong With Love, Perfect From Now On oraz Keep It Like a Secret, do teraz stanowią nieoficjalny podręcznik wzorcowego gitarowego grania.

Potwierdzają to rankingi i podsumowania. Wszystkie te albumy znalazły się wśród najlepszych płyt lat dziewięćdziesiątych według Pitchforka (odpowiednio #11, #39 i #41 w starym wydaniu rankingu), a wielu krytyków muzycznych wymienia je wśród nagrań, które muzycznie kształtowały przyszłe czasy. Rzeczywiście, śmiało można stwierdzić, że Built to Spill, obok chociażby Sonic Youth, Pixies czy Pavement, byli głównym źródłem inspiracji kolejnych fal alternatywnego rocka.

Dlatego też dwudziesta rocznica premiery Keep It Like a Secret, albumu z takimi kompozycjami jak The Plan, Carry the Zero czy Broken Chairs, była cztery lata temu tak istotnym wydarzeniem. Obecna trasa koncertowa stoi natomiast pod patronatem najnowszej płyty zespołu. When the Wind Forgets Your Name ukazała się w ubiegłym roku i została nagrana z udziałem lo-fi punkowej artystki i producentki Le Almeidy i jej przyjaciółki, João Casaes, znanych z psychodelicznego zespołu jazz/rockowego Oruã.

Built to Spill podczas obecnej trasy grają prawie dzień w dzień, obecnie w Stanach Zjednoczonych, a niedługo już w Europie. Dobrze, że ta kilkumiesięczna podróż po świecie nie ominie również polski. Grupa zagra 26 maja w warszawskim klubie Niebo i dzień później w poznańskiej Tamie. Bilety, w cenie 110 PLN, można nabyć m. in. tutaj. Koncert organizuje agencja Winiary Bookings.