tęskno / fot. Karolina Konieczna

Högni i Tęskno we wspólnej trasie po Polsce

Polsko-islandzki projekt odwiedzi pięć polskich klubów. Będzie to niepowtarzalna okazja usłyszenia międzynarodowej współpracy.

Duet Tęskno tworzą Hania Raniszewska i Joanna Longić. Z niepozornego projektu, o którym same artystki mówiły, że piszą piosenki po polsku, łącząc brzmienia, melodie i dźwięki za którymi im tęskno, wyrosła już teraz jedna z najważniejszych nazw w polskiej muzyce. Wszystko za sprawą bardzo subtelnego, delikatnego podejścia do piosenkowych struktur i niezwykłego produkcyjnego dopracowania. Duet wystąpił już m. in. na Open’erze, Spring Breaku czy festiwalu Transatlantyk, a na jesień planowana jest jego debiutancka płyta. Więcej o swojej muzyce Hania i Joanna opowiedziały w wywiadzie.


Podczas specjalnej jesiennej trasy zespół wystąpi w poszerzonym o kontrabas i kwartet smyczkowy składzie. W takim wydaniu muzyka Tęskno wybrzmi jeszcze ciekawiej, dostarczając słuchaczowi wielu emocji. To jednak tylko jedna część przyjemności, bo kolejną gwiazdą trasy jest
Högni. Islandczyk, znany z bycia członkiem GusGus i Hjaltalín czy współpracy z Kiasmos, zaprezentuje się w towarzystwie kwartetu smyczkowego (tego samego, który wcześniej wystąpi z Tęskno), który poszerzy brzmienie prezentowane zazwyczaj przez artystę. Solowo zadebiutował on zeszłoroczną płytą Two Trains, wydaną nakładem Erased Tapes Records (Nils Frahm, Ólafur Arnalds, Kiasmos). Wyśpiewane na niej historie, w języku islandzkim i angielskim, ubrane są w smyczkowe i elektroniczne art popowe aranżacje. Artysta promował album również podczas zeszłorocznej mini trasy po Polsce.


Projekt
Högni + Tęskno zagości we Wrocławiu (Synagoga Pod Białym Bocianem, 20.11), Gdańsku (Teatr Szekspirowski, 21.11), Poznaniu (B-17, 22.11), Warszawie (Niebo, 23.11) i Toruniu (Artus Festival, 24.11). Za organizację przedsięwzięcia odpowiadają TBA Music i Distorted Animals Booking. Bilety wkrótce trafią do sprzedaży. Za świetny plakat odpowiada Krzysztof Nowak.