The Comet Is Coming / mat. prasowe

The Comet Is Coming niebawem w Polsce

Trio dowodzone przez Shabakę Hutchingsa powróci do Polski na dwa koncerty.

Nu-jazzowy projekt The Comet Is Coming już w ubiegłym roku zdołał porwać publiczność. Światową: swoim albumem Trust in the Lifeforce of the Deep Mystery, na którym afrykański uduchowiony jazz dotyka jeszcze mocniej niż zwykle oraz polską: za sprawą koncertów na OFF Festivalu i w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Tak naprawdę określenie twórczości The Comet Is Coming „tylko” jazzem byłoby nieporozumieniem. Ich kompozycje to coś znacznie większego. Elektryzująca mieszanka brzmień, które czerpią też z estetyki hip-hopu czy punku, wszystko traktując dodatkowo „kosmiczną energią”, wprost wyziewającą z kolejnych utworów Danalogue, Betamaxa i Kinga Shabaki.

Ten ostatni jest nie tylko głową The Comet Is Coming, ale też jedną z najważniejszych postaci we współczesnym jazzie w ogóle. Członek Sons of Kemet i Melt Yourself Down, a także szef Shabaka and the Ancestors, uczynił dla promocji afro i spiritual jazzu więcej, niż można to sobie wyobrazić, w każdym z projektów poszerzając go w stronę innej estetyki i okraszając nowymi pomysłami.

Moc rażenia Shabaki wypływa również z umiejętności grania na żywo. Improwizacje zarówno jego, jak i pozostałych członków The Comet Is Coming, czynią każdy z ich występów unikalnym doświadczeniem. W klubowej odsłonie wszystko dopieszcza jeszcze gra świateł. Dlatego warto wybrać się na nadchodzące koncerty tria w Polsce. Ten w Krakowie (Małopolski Ogród Sztuki, 14 lutego) jest już co prawda wyprzedany, ale na wydarzenie w warszawskim Niebie dzień wcześniej są jeszcze dostępne bilety. Można je zakupić m. in. tutaj. Warszawski koncert organizuje agencja Alter Art.