Xiu Xiu / mat. prasowe

Xiu Xiu czterokrotnie w Polsce

Trzeba przyznać, że Amerykanie nie należą do grona zespołów, które szerokim łukiem omijają Polskę. Ze swoim projektem Xiu Xiu Plays the Music of Twin Peaks mieli okazję gościć na OFF Festivalu w 2015 roku, pojawili się również na festiwalu Nowe Horyzonty rok później. Teraz wracają na cztery koncerty w normalnej odsłonie, aby podzielić się swoim najnowszym albumem.

Zespół Jamiego Stewarta w alternatywnym światku uchodzi już niemal za legendarny. Prawie dwie dekady na scenie uczyniły z nich niezachwianą opokę noise popu i eksperymentalnego rocka. Imponuje również ich płytowy dorobek, który zamyka się w liczbie 13 albumów, licząc bez kolaboracji i kompilacji. Ostatnie dzieło grupy to wydany w lutym tego roku FORGET. Album kompletny i wyrazisty, nie odkrywający co prawda nowych muzycznych terenów, ale eksplorujący pola, na których Xiu Xiu nie mają sobie równych – gitarowe przestery, syntezatorowe tła i podniosły wokal. Mówi się, że ta płyta jest kolażem snów o przyszłości i rzeczywiście, gdzieś z tego eksperymentalnego konceptu i zahaczających o industrial dźwięków, wysnuwa się wizja technologicznej metropolii.

Jednak nie tylko materiał z FORGET zaprezentują Amerykanie podczas polskich koncertów. Można też liczyć na najbardziej rozpoznawalne utwory z poprzednich albumów, jak chociażby Sad Pony Guerilla Girl czy Stupid In The Dark. W końcu grupa ma co pokazać, a przerwa w regularnych koncertach (na rzecz filmowego projektu) z pewnością zaostrzyła apetyty fanów właśnie na te klasyczne dokonania.

Warto też wspomnieć o supportach podczas polskich koncertów. W Warszawie w tej roli zaprezentuje się Better Person, czyli Adam Byczkowski, twórca ciepłych i szczerych kompozycji utrzymanych w duchu lat osiemdziesiątych. W Krakowie Xiu Xiu wspomoże swoim charakterystycznym i głośnym setem Rusałka. Gdański występ ubogaci za to Lee Ranaldo z Sonic Youth.

Kiedy: 20.04 (czwartek)
Gdzie: Teatr Szekspirowski, ul. Bogusławskiego 1, Gdańsk
Start: 20:00
Wstęp: 50 PLN

Kiedy: 21.04 (piątek)
Gdzie: NRD Klub, ul. Browarna 6, Toruń
Start: 20:00
Wstęp: 30 PLN / 40 PLN

Kiedy: 22.04 (sobota)
Gdzie: Hydrozagadka, ul. 11 Listopada 22, Warszawa
Start: 20:00
Wstęp: 50 PLN

Kiedy: 23.04 (niedziela)
Gdzie: 89, ul. Konopnickiej 28, Kraków
Start: 20:00
Wstęp: 50 PLN / 55 PLN