Xiu Xiu / mat. prasowe

Xiu Xiu odwiedzą Łódź, Warszawę i Kraków

Projekt dowodzony przez Jamiego Stewarta przyjedzie do Polski promować swój nowy materiał.

Xiu Xiu są przykładem zespołu, którego wpływ na obecny kształt muzyki alternatywnej jest nie do opisania. Powstała w 2002 roku Amerykańska grupa, której sercem i mózgiem jest niezmiennie Jamie Stewart, bezkompromisowo przekraczała granice, budując swój własny styl ze skrawków niepowiązanych inspiracji. Jej pierwsze albumy, czyli Knife Play i A Promise, łączyły w sobie eksperymentalną, noisową „dziwność” z melancholią napędzaną przez przejmujący wokal Jamiego. I w zasadzie to może stanowić główny opis ich twórczości. Czasem bywało bardziej art popowo  (Fabulous Muscles, The Air Force), innym razem do bólu wręcz noisowo i eksperymentalnie (wspólny album z Mierzbow: MIERZXIU, czy wcześniejszy Angel Guts: Red Classroom), ale ogólny koncept bycia zespołem niełatwym, a zarazem wzruszającym, powtarzał się na każdym kolejnym wydawnictwie.


Istotnym punktem w karierze Xiu Xiu, który może nie ugruntował ich pozycji, bo to stało się już wcześniej, ale z pewnością wyczulił na geniusz tej grupy, było wydanie albumu Plays the Music of Twin Peaks. Kultowa ścieżka dźwiękowa z serialu Davida Lyncha została w autorski sposób zinterpretowana, na granicy awangardowego rocka, dark ambientu i art popu. Zespół miał okazję wystąpić z tym materiałem w Polsce w ramach OFF Festivalu i Festiwalu Nowe Horyzonty. Niedługo potem wrócił do naszego kraju w ramach trasy promocyjnej kolejnego albumu studyjnego – FORGET. Surrealistyczna podróż po post-industrialnej przestrzeni, zmieszczona w trzech kwadransach smutku i grozy, sprawdziła się na koncertach znakomicie.


Xiu XIu nie osiadają jednak na laurach. Na początku 2019 roku ukaże się ich nowy album, A Girl with Basket of Fruit, który promuje singiel Scisssssssors. Więcej pisaliśmy o nim
tutaj, jednak mówiąc w skrócie: szykuje się kolejna ciekawa wolta brzmienia amerykanów. Utwór raczej nie przypomina niczego, co zespół wydał już na świat, więc na długogrający album należy czekać z tym większą niecierpliwością.

Z okazji jego wydania Xiu Xiu wystąpią w Polsce aż trzy razy. 6 marca w Łodzi (DOM), 7 marca w Warszawie (Hydrozagadka) i 8 marca w Krakowie (Klub RE). Dwa ostatnie koncerty organizuje agencja Distorted Animals Booking. Bilety, w cenach około 40-50 PLN, można kupić m. in. tutaj i tutaj.