Spiritualized / mat. prasowe

Garść OFFowych ogłoszeń: Slowdive, Spiritualized, VLURE i inni

Rap inaczej, psychodelia odmieniona przez wszystkie przypadki i gitarowy jazgot – kolejne ogłoszenia OFF Festivalu łączy żywioły. Główne gwiazdy tego rozdania to żywe legendy i jednocześnie wielkie powroty na ten festiwal: Spiritualized i Slowdive.

Spiritualized | sobota, 5 sierpnia 

Ladies & Gentlemen We Are Floating In Space… Tak brzmi tytuł piosenki i płyty Spiritualized, ale to zarazem ich twórcze credo i nazwa gatunku muzycznego, który wymyślili i którego nikt inny nie potrafi zagrać. Są delikatni i totalni zarazem, prości i skomplikowani, słodcy i kwaśni. Zespół dowodzony przez Jasona Pierce’a swój dziewiąty album, zatytułowany „Everything Was Beautiful”, wydał wiosną 2022 roku – i to ten materiał zagra w Katowicach.

Slowdive | sobota, 5 sierpnia 

Slowdive wraca na scenę OFF Festivalu po fantastycznym koncercie w 2014 r. W międzyczasie brytyjski kwintet wydał płytę, zatytułowaną po prostu „Slowdive” (2017), a w tym roku celebrować będzie 30 urodziny kultowego albumu „Souvlaki”. Grupa nie mówi jednak ostatniego słowa i wciąż tworzy nowe kompozycje. Kilka z nich będzie można usłyszeć właśnie w Katowicach. Znowu damy się zahipnotyzować piosenkom balansującym na granicy marzenia sennego i hałasu.

Jockstrap | sobota, 5 sierpnia

Duet z Londynu, w skład którego wchodzą Georgia Ellery (znana również z grupy Black Country, New Road) oraz Taylor Skye, producent, któremu równie banalne, co skuteczne popowe podkłady łatwo osuwają się w eksperymentalne dziwadła. W 2022 r. wydali debiutancki album „I Love You Jennifer B”. „Magiczny, urzekający debiut – jeden z najlepszych w tym roku” – krzyczał tytuł entuzjastycznej, pięciogwiazdkowej recenzji w „NME”.

Confidence Man | niedziela, 6 sierpnia 

Wydając w 2018 roku debiutancki album „Confident Music For Confident People” najpierw podbili parkiety w rodzimej Australii, by chwilę później dać się poznać całego światu. Drugi album grupy – „Tilt” (2021) – potwierdził, że nie bez powodu widzi się w Confidence Man jedno z najciekawszych zjawisk na scenie muzyki tanecznej. Ich euforyczne hymny brzmią jakby lata 90. nigdy się nie skończyły, a rave’owa rewolucja odniosła zwycięstwo nad imperium codzienności.

Homixide Gang | piątek, 4 sierpnia

Duet z Atlanty, który tworzą Keyon „Homixide Beno!” Thomas i Demetrius „Homixide Meechie” Chatman, specjalizujący się w mrocznej stronie trapu. Podopieczni Opium, labelu Playboia Carti’ego. Zaczęli mini-albumem „Snotty World” w 2021 r., poprawili rok później pełnowymiarowym „Homixide Lifestyle”.

Kokoroko | piątek, 4 sierpnia 

Poruszają się pomiędzy afrobeatem a smooth jazzem, nigdzie się nie spieszą, bawią się muzyką, taplają w pogodnej nostalgii. O „Could We Be More” (2022) ich debiutanckiej płycie, tak pisał recenzent magazynu „Crack”: „To jasne, że zapatrzenie w przeszłość zapewni temu zespołowi z południowego Londynu świetlaną przyszłość”.

Trupa Trupa gra „Headache” | niedziela, 6 sierpnia

Gdański zespół, który na OFFie czuje się jak u siebie w domu. Wracają, by zagrać w całości przełomowy album „Headache” – to od tego jazgotliwego, ponurego materiału zaczęła się międzynarodowa kariera Trupa Trupa. „To zawsze mądra, często piękna, a czasami bardzo gniewna muzyka gitarowa, która wymyka się definicjom” – zachwycał się płytą recenzent „The Quietus”.

Nnamdi | sobota, 5 sierpnia 

Na wydanej w 2022 r. płycie „Please Have a Seat” ten multiinstrumentalista, wokalista i producent ma piosenkę zatytułowaną „I Don’t Wanna Be Famous” i swoją przedziwną muzyką zdaje się robić wszystko, by tak właśnie było. Nnamdi Ogbonnaya jest Amerykaninem nigeryjskiego pochodzenia, który dobre melodie wygina w taki sposób lub takimi opatruje brzmieniami, by nie groziło im komercyjne radio.

Nation Of Language | sobota, 5 sierpnia 

Podobno Ian Richard Devaney, wokalista i gitarzysta tej nowojorskiej grupy, wpadł na pomysł jej założenia, słysząc w samochodzie ojca „Electricity” OMD. Przypomniał sobie, jak lubił ten utwór, kiedy był kilkulatkiem. Tak właśnie brzmią Nation Of Language – jak lata 80. przefiltrowane przez wrażliwość dziecka, jak pamięć i nostalgia.

VLURE | niedziela, 6 sierpnia 

Postrockowe monstrum z Glasgow, opatrzone potężnym brzmieniem, operujące transowymi rytmami. Coś jakby w betoniarce zblendowano shoegaze, industrial i J-Pop, jak brakujące ogniwo pomiędzy Faithless a Public Image Limited. Póki co mają na koncie epkę „Euphoria” (tytuł odpowiada emocjom zaklętym w tej muzyce) i serię singli, ale wszystko wskazuje na to, że duża płyta będzie wydarzeniem.

Butch Kassidy | piątek, 4 sierpnia 

Nie podchodźcie zbyt blisko, bo może zaboleć. Albo nie, podchodźcie – będzie o czym opowiadać zarówno znajomym jeszcze tego samego dnia („Stary, nie byłeś? Koncert festiwalu!”), jak i przyszłym pokoleniom. Butch Kassidy to zespół z Londynu i zarazem z innego wymiaru. Noise’owo-progresywna petarda, której się nie zapomina.

Belmondawg / Expo 2000 | sobota, 5 sierpnia 

Młody G. aka Belmondo jest raperem z Gdyni. Ciągle młodym gniewnym, a już klasykiem. Jego wersy przeniknęły już do języka ulicy, a postać do internetowych memów. Jak nikt łączy twarde stąpanie po ziemi z wyobraźnią, nazywanie rzeczy po imieniu z nieuchwytnością poezji. „Captcha, czy jestem człowiekiem nadal?“ – to przecież nic innego jak „Być albo nie być“ na miarę naszych czasów.

mop | niedziela, 6 sierpnia 

Dawid Kaletka aka mop balansuje pomiędzy popem a alternatywą. Refreny łapią słuchacza i nie puszczają, a warto się zatrzymać, bo wokół chwytliwych melodii dzieją się rzeczy dziwne i fascynujące. Debiutował na festiwalu Great September w Łodzi. Gdyby Beck był z Polski i gdyby urodził się w tym stuleciu, mógłby nagrywać takie single jak „Moon Dance”, „Postać z witraży” czy „Time Machine”.

Special Interest | piątek, 4 sierpnia

Kwartet z Nowego Orleanu, który z ducha jest punkowy, ale w muzyce gatunkom się nie kłania. Industrialny jazgot idzie tu w parze z pulsem disco, a glamowy błysk kusi spod punkowego brudu. Czy znacie inny zespół, którego recenzenci porównują jednocześnie do Funkadelic i Coil, B-52’s i System Of A Down? A to wszystko tylko o jednej, trzeciej płycie grupy, znakomitej „Endure”, gdzie karnawał dźwięków niesie gorzkie i mądre teksty.

OFF Festival Katowice 2023 odbędzie się w dniach 4-6 sierpnia 2023, tradycyjnie w Dolinie Trzech Stawów. Na stronie www.off-festival.pl już dostępna jest pula karnetów 3-dniowych w cenie 429 zł oraz 3-dniowych z polem namiotowym – 549 zł. Dostępne są także bilety jednodniowe w cene 269 zł.

Na OFF Festivalu wystąpią: Pusha T, Slowdive, Panda Bear & Sonic Boom, Spiritualized, Tamino, Homixide Gang, Melody’s Echo Chamber, Balming Tiger, OFF!, Confidence Man, Desire, Jockstrap, Ekkstacy, Gaye Su Akyol, Belmondawg/Expo 2000, Calibro 35, Special Interest, Kokoroko, Nation of Language, The Staples Jr. Singers, Gilla Band, Nnamdi, Trupa Trupa gra „Headache”, Ela Minus, Lancey Foux, Obongjayar, Mandy, Indiana, Big Joanie, underscores, Haru Nemuri, VLURE, MIND ENTERPRISES, Son Rompe Pera, mop, Butch Kassidy i wielu innych…