Bicep / mat. prasowe

Tauron Nowa Muzyka z pierwszymi ogłoszeniami 19. edycji

Program 19. edycji festiwalu otwierają gwiazdy muzyki elektronicznej oraz najciekawsi nowi artyści ostatnich kilku lat. W czerwcu 2024 w Katowicach spotkamy się z wyczekiwanym duetem Bicep, autorami wielu tanecznych klasyków i mistrzów parkietowej energii, a także z legendą drum’n’bass Chase & Status. To jednak nie wszystko. 

Skład Tauron Nowa Muzyka Katowice poszerza również IAMDDB, charyzmatyczna wokalistka o wyjątkowym głosie oraz Nihiloxica, reprezentanci ugandyjskiej wytwórni Nyege Nyege łączący techno z afrykańską polirytmią.

Brytyjski duet Bicep, to obecnie jedni z najbardziej cenionych didżejów i producentów muzyki elektronicznej. Nic więc dziwnego, że zaliczają headlinerowe sloty na wszystkich dużych i znaczących festiwalach. Ich unikalna umiejętność do łączenia klubowej euforii, parkietowej energii z nowoczesną produkcją pełną nostalgii elektryzuje pakiety na całym świecie. Matt McBriar i Andy Ferguson to autorzy takich ponadczasowych hitów, jak „Glue” i „Opal”, a także równie udanych tanecznych pereł, jak np. „Just” i „Apricots”. Na festiwalu wystąpią ze specjalnym setem audiowizualnym Chroma. 

Taneczne wibracje w najlepszym stylu przywiozą także Chase & Status. To niekwestionowane legendy muzyki drum’n’bass, których korzenie mocno tkwią w undergroundowej kulturze klubowej. Will Kennard i Saul Milton debiutowali dwie dekady temu. Ich pierwszy album w ciągu trzech miesięcy od wydania pokrył się złotem, a drugi zdobył podwójną platynę, co sprawiło, że Chase & Status trafili do mainstreamu. Od tamtej pory zespół współpracował z takimi artystami, jak Nile Rodgers (Chic), Snoop Dogg, Pusha T, Rita Ora, Major Lazer, Craig David, Kano, Novelist, Dizzee Rascal, a także Rihanna, dla której wyprodukowali 3 albumy. Występowali na całym świecie, wciąż utrzymując niezrównany poziom. Ich niedawny set w Boiler Room został zgodnie uznany za jeden z najlepszych w historii tej platformy.

Na festiwalu pojawią się także wyjątkowe kobiety i przedstawiciele globalnej sceny muzycznej. Charyzmatyczna wokalistka i raperka IAMDDB przyciąga publiczność swoim głosem. Artystka urodziła się w Lizbonie, ale od pierwszych lat życia mieszka w Manchesterze. Naprawdę nazywa się Diana De Brito, a jej twórczość łączy przeróżne gatunki pod samozwańczym szyldem „Urban Jazz”. Muzyczną fuzję reprezentuje również projekt Nihiloxica. To międzykontynentalny zespół, który założyli brytyjscy producenci Spooky-J & pq wraz z członkami Nilotika Cultural Ensemble z Kampali w Ugandzie. Ich sceniczna fuzja surowej, polirytmicznej gry na perkusji oraz syntetycznego basu i tekstur techno urzeka publiczność na całym świecie. Ich występ może stać się jednym z największych zaskoczeń podczas przyszłorocznej edycji festiwalu.

19. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice odbędzie się między 20 a 24 czerwca 2024 roku w Strefie Kultury w Katowicach. Bilety do nabycia festiwalu: https://festiwalnowamuzyka.pl/kup-bilet-2023/