Robert Henke / mat. prasowe

Znamy gwiazdę koncertu otwarcia Tauron Nowa Muzyka 2024

Przyszłoroczną edycję katowickiego Tauron Nowa Muzyka otworzy Robert Henke – współtwórca Abletona, znany również jako Monolake wystąpi ze swoim projektem CBM 8032 AV. 

To nie będzie zwykły koncert, a prawdziwa podróż do przeszłości. Na scenie stanie pięć starych komputerów Commodore CBM 8032. Trzy z nich będą emitować dźwięk, jeden grafikę, a ostatni będzie sterować pozostałymi. Komputery z zielonymi ekranami będą zwrócone w stronę publiczności, a ich obsługą zajmie się jeden z największych innowatorów w świecie muzyki elektronicznej. Robert Henke to współtwórca programu Ableton, a także producent, znany m.in. z nagrań jako Monolake.  

Jego projekt CBM 8032 AV to wyprawa do abstrakcyjnego świata prostych grafik i dźwięków, które można wydobyć z odrestaurowanych komputerów Commodore z lat 80. Choć łączna moc obliczeniowa tych maszyn jest mniejsza niż najprostszego smartfona, Robert Henke za sprawą specjalnie napisanego kodu jest w stanie wyczarować z nich rozbudowane struktury brzmieniowe. Stare komputery wygenerują także obrazy – czasem złowrogo dystopijne, czasem nostalgicznie zabawne, ale zawsze nieprzewidywalne. Dzięki niezrównanej kreatywności współtwórcy programu Ableton Live, przestarzała technologia staje się narzędziem do stworzenia niezwykle świeżo brzmiącej muzyki.

Uroczyste otwarcie 19. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice 2024 odbędzie się w wyjątkowym miejscu. Będzie to Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek. To miejsce o szczególnych warunkach akustycznych i znakomitej atmosferze. Przed laty, jeszcze przed przeprowadzką do nowego gmachu, grywała tam Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Przygotowaniem sali do występu Roberta Henkego zajmie się zespół zaprzyjaźnionej Fundacji Soundscape i Tauron Lab. Z ich inicjatywy w przestrzeniach IK KMO staną zaskakujące nowo medialne prace o eksperymentalnym charakterze. Po koncercie otwarcia odbędzie się taneczne afterparty w Jazz Club Hipnoza i dawnym klubie Elektro. Liczba miejsc na koncercie otwarcia będzie bardzo limitowana. Wraz z ogłoszeniem do sprzedaży trafia ograniczona pula biletów 1-dniowych w cenie 110zł. Do wyczerpania puli nabywać można także karnety 3-dniowe, które obejmują koncert otwarcia.