Tauron Nowa Muzyka 2023 / mat. prasowe

Nowa pula artystów Tauron Nowa Muzyka: Hudson Mohawke, Biig Piig, PVA i inni

Tauron Nowa Muzyka dopieszcza swój program. Lądują w nim głośne nazwiska ubiegłego roku. Przy okazji rozpoczyna się sprzedaż biletów jednodniowych.

Jakiś czas temu pisaliśmy o ważnym ogłoszeniu katowickiego Tauron Nowa Muzyka. Teraz grono nazwisk rozszerza się o kolejne sześć aktów. Najciekawszym, w kontekście poprzedniego rzutu, wydaje się Hudson Mohawke. Producent, który w swojej karierze miał okazję współpracować z Oneohtrix Point Never (na albumie Hopelessness ANOHNI), znany jest jednak przede wszystkim z projektu TNGHT, tworzonego z Lunice, który wprowadził wonky na salony. Mohawke produkował też dla Kanyego Westa, A$APa Rocky’ego, Drake’a czy Pushy T. Nie mniej ciekawa jest jego solowa kariera, bogata w szkice, eksperymenty i nowinki, zwieńczone zeszłorocznym albumem Cry Sugar, udanym od początku do końca i stanowiącym ultrataneczną syntezę wcześniejszych dokonań HudMo.

Do składu dołącza też trio brytyjskie Kerala Dust. Zespół niedawno wyprzedał swoją minitrasę po Polsce, o której trochę więcej pisaliśmy tutaj. W świetle popularności grupy w Polsce może to być jeden z lepszych frekwencyjnie slotów Taurona. Energetycznym i szalonym koncertem może być PVA. Co ciekawe, to też brytyjskie trio, zupełnie jednak odmienne od Kerala Dust. PVA grają wysokoenergetyczny futurepop, wzbogacony kwaśnym house czy industrialnym techno, a zarazem w żadnym momencie nie tracący melodyjności. Ich zeszłorocznym album BLUSH był dopiero debiutanckim materiałem długogrającym, ale wróży triu interesującą karierę, której koncerty będą najpewniej głównym motorem napędowym.

O dawkę alternatywnego r&b i bedroom popu zadba Biig Piig, która w tym roku wydała swój debiutancki mixtape Bubblegum. Artystka trochę spogląda w kierunku Billie Eilish, ale chce być bardziej taneczna i podnosić na duchu. Jej występ może być zastrzykiem tanecznej energii. Od siebie dorzucą jej również Acid Pauli, niemiecki producent microhouse, który niektórym znany jest z kultowego zespołu The Notwist oraz Animistic Beliefs, duet grający electro i industrial techno, który nie spoczywa, dopóki nie rozpali parkietu.

Niestety dowiedzieliśmy się też, że w Katowicach nie pojawi się Mykki Blanco. Artystka powróci jednak w ramach kolejnej edycji festiwalu. Mamy również podział artystów na dni. Można go zobaczyć m.in. na tych grafikach. Festiwal Tauron Nowa Muzyka odbędzie się w dniach 8-11 czerwca w Strefie Kultury w Katowicach. Bilety w różnych kombinacjach (w tym jednodniowe) dostępne są do zakupu na stronie imprezy. Pełna lista dotychczas zapowiedzianych artystów dostępna jest tutaj. Przed nami jeszcze kolejne ogłoszenia, na które czekamy, odliczając jednocześnie czas do festiwalu.