Tauron Nowa Muzyka 2023 / mat. prasowe

Najnowsze ogłoszenie Tauron Nowa Muzyka: Orbital, Oneohtrix Point Never, Helena Hauff

Organizatorzy Tauron Nowa Muzyka obiecali tłuste ogłoszenie na tłusty czwartek. Czy dotrzymali obietnicy? Zdecydowanie!

Już przed najnowszym ogłoszeniem program katowickiego święta muzyki prezentował się wyjątkowo dobrze. Do Polski na właściwy koncert po latach wrócą Röyksopp, po zeszłorocznej świetnej serii wydawniczej wpadnie raper Billy Woods, zagra legenda muzyki elektronicznej Tangerine Dream i wschodząca gwiazda r&b Sudan Archives. Niemal rezydentem festiwalu został William Basinski. Na koncercie otwarcia zagra natomiast Max Cooper. Teraz do zacnego grona dołączyły trzy kolejne gwiazdy.

Po pierwsze: Orbital. Brytyjski duet, który ze swoim lżejszym podejściem do techno i breakbeatu pozyskał dla gatunków rzesze nowych fanów i wyznaczył nowe kierunki, m.in. grania na żywo przed wielotysięczną publicznością. Ich najbardziej znany singiel, Halcyon, wydany ponad trzy dekady temu, to powoli rozwijający się trance’owy pasaż, który na zawsze wszedł do kanonu gatunku. Duet wydał kilka albumów (w tym tegoroczny Optical Delusion czy kultowe In Sides), ścieżek dźwiękowych do filmów i EP-ek. Występ w Katowicach z pewnością będzie jednym z highlightów festiwalu.

 

Po drugie: Oneohtrix Point Never aka Daniel Lopatin. Nie będzie przesadą nazwanie go jedną z najważniejszych postaci współczesnej muzyki elektronicznej. Wprowadzał powiew świeżości do gatunku co najmniej trzykrotnie (za sprawą albumów Replica, R Plus Seven, Garden of Delete), jako Chuck Person wycisnął z vaporwave maksimum potencjału, nagrał dwa świetne soundtracki (Good Time i Uncut Gems), produkcyjnie pomagał rzeszom artystów (m.in. FKA twigs, David Byrne, Caroline Polachek), a z niektórymi zawiązał pełniejszą artystyczną współpracę (ANOHNI czy The Weeknd, któremu wyreżyserował występ na Superbowl Halftime Show czy czuwał nad albumem Dawn FM). OPN to fenomen, który jeszcze niejednokrotnie zaskoczy, dlatego możliwość obejrzenia go w akcji wydaje się niepowtarzalną okazją. Niecierpliwie czekamy na ten występ.

 

Po trzecie: Helena Hauff. Niemiecka producentka i didżejka, której zainteresowania krążą wokół acid techno, electro i minimal synthu. Płytę Qualm z 2018 roku wydała nakładem Ninja Tune, a jej BBC Essential Mix zagrany rok wcześniej wskazywany był jako najlepszy set roku. Helena potrafi porwać publiczność na mroczny parkiet, co udowodniła m.in. na białostockim festiwalu Up to Date w 2019 roku. Najpewniej zagra w nocy, bo taka jest jej pora. Szykuje się niezapomniany set.

 

Festiwal Tauron Nowa Muzyka odbędzie się w dniach 8-11 czerwca w Strefie Kultury w Katowicach. Bilety w różnych kombinacjach dostępne są do zakupu na stronie imprezy. Pełna lista dotychczas zapowiedzianych artystów dostępna jest tutaj. Przed nami jeszcze kolejne ogłoszenia, na które czekamy, odliczając jednocześnie czas do festiwalu.