LASY / fot. Alicja Nowicka

PREMIERA: LASY z nową EP-ką

Plan na piątek: powrót do złotej ery nielegalnych rave’ów rodem z lat 90-tych i tempo, przy którym z całą pewnością dostaniecie zadyszki. LASY po trzech latach wracają z nową EP-ką „Głazy”, obok której nie da się przejść obojętnie. 

Trójmiejski duet LASY tworzą Maciej Wojcieszkiewicz (Stendek) oraz Jacek Prościński (wh0wh0). Tego pierwszego można kojarzyć z jego wszechstronnej działalności produkcyjnej i współpracy m.in. z Reni Jusis, która przyniosła mu Fryderyka w kategorii Elektronika za produkcję jej albumu. Ten drugi jest perkusistą, który w operowaniu tym instrumentem wykracza daleko poza nasze wyobrażenia. Na swoim koncie ma całą masę współtworzonych składów, jak choćby LLovage z Olem Walickim czy Hinode Tapes. Przede wszystkim jednak realizuje swój solowy projekt wh0wh0, w którym rozwija indywidualny styl gry na perkusji.

Do tej pory LASY wydały dwa albumu „Little Giant” oraz nominowany do Fryderyka album ”Shroom”. Ich znakiem rozpoznawczym jest połączenie tanecznej i nowoczesnej elektroniki inspirowanej wszystkim tym, co w latach 90′ było w niej najpiękniejsze, z żywą i utrzymaną w dzikim tempie perkusją. Ta dynamiczna mieszanka najlepiej daje się poznać w wersji live, bo to właśnie energetyczne koncerty są ich najmocniejszą stroną, często zakończone improwizowanym bisem połączonym z dj setem w tempie 140 – 999 bpm trwającym dłużej niż sam koncert.

Teraz LASY wracają z premierowym materiałem zamkniętym w 5 utworach. „Głazy” to niespełna 17 minut niczym nieskrępowanej eksploracji dźwięku, zabawy formą i dzikiej wręcz radości z rave’owania. EP’ka jest wynikiem spontanicznej, trzydniowej sesji nagraniowej, która po półrocznej pracy post produkcyjnej przyjęła formę ociosanego Głazu. Materiał z gabberową przesterowaną stopą, w który wbija się żywa perkusja, tworzą oryginalną mieszankę, do której ten duet zdążył nas już przyzwyczaić. I jak sami twierdzą – „Głazy to swoisty, pokoncertowy bis z ładunkiem improwizowanych thunderdomów. To rave, do którego wbił się gabber i bez opamiętania tańczą hakkena”.

EP-ka od dziś dostępna we wszystkich serwisach streamingowych.