Pusha T / mat. prasowe

Pusha T pierwszym headlinerem OFF Festival 2023

Od kilku już dobrych lat rap szturmem zdobywa sceny najważniejszych festiwali. Nie inaczej będzie na tegorocznej edycji OFF Festivalu – Pusha T, jeden z najlepszych dziś amerykańskich raperów wystąpi w Katowicach w roli headlinera. 

Pusha T | piątek, 4 sierpnia, Scena Perlage 
Raper z Virginii swoje pierwsze kroki stawiał w projekcie Clipse dzielonym z bratem. Od ponad dekady Pusha T pracuje na własny rachunek. Jego czwarty album solowy „It’s Almost Dry” (2022) zadebiutował na pierwszym miejscu listy „Billboardu”, a dograli się do niego tacy goście, jak Kanye West, Jay-Z, Pharrell Williams i Kid Cudi. „Album z 2018 roku, 'Daytona’, mógł być uznany za szczyt jego kariery, chwalony zarówno przez fanów, jak i krytyków. Ale na 'It’s Almost Dry’, Pusha podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej” – zauważa recenzent NME i trudno się z nim nie zgodzić. Zarówno poprzednia płyta, wypełniona przede wszystkim produkcjami Westa, jak i najnowsza, zdominowana przez numery Pharrella Williamsa, nominowane były do Grammy w kategorii Best Rap Album.

Desire | niedziela, 6 sierpnia
Duet z Montrealu, w którym spotkali się Megan Louise i Johnny Jewel (dawniej Chromatics). Masowe zasięgi uzyskali dzięki obecności na ścieżce dźwiękowej filmu „Drive”. Ich muzyka, mroczny, zmysłowy synth-pop, ukorzeniony w latach 80., jest jednak zbyt intymna na wielkie sceny. Dowodem „Escape”, drugi album, wydany w 2022 r.

Ekkstacy | niedziela, 6 sierpnia
21-letni Kanadyjczyk ucieczkę od osobistych problemów znalazł w muzyce. Historie opowiedziane przez pryzmat własnych przeżyć doprawione emocjonalnym spojrzenie na muzykę. Recenzenci gubią się w porównaniach, przywołując zarówno Lil Peepa jak i Joy Division, ale w ocenie jakości Ekkstacy wszyscy są zgodni: nihilizm i rozpacz dawno nie miały tak porywającego soundtracku.

 

 

Gaye Su Akyol | niedziela, 6 sierpnia
Nagrywająca dla kultowego labelu Glitterbeat wokalistka Gaye Su Akyol jest jedną z najciekawszych przedstawicielek renesansu tureckiej muzyki popularnej, z jednej strony świadomej współczesnych zachodnich trendów, ale też garściami czerpiącej ze Złotej Ery anatolijskiej psychodelii. Na swojej najnowszej, czwartej płycie „Anadolu Ejderi” artystka odwołuje się też m.in. do grunge’u i surf rocka. Pełen pakiet inspiracji.

Ela Minus | niedziela, 5 sierpnia
Pochodząca z Kolumbii Gabriela Jimeno, znana światu jako Ela Minus, na OFFie miała pojawić się już w zeszłym roku, ale nie wyszło. Mamy nadzieję, że tym razem się uda. Artystka zaczynała za bębnami w kapeli hardcore’owej. Skończyła Berklee College of Music na dwóch kierunkach –perkusji jazzowej i programowania syntezatorów. Co ma sens, bo w jej autorskiej muzyce najbardziej liczą się rytm i oryginalne elektroniczne brzmienia. Ale też specyficzny vibe, bo jak twierdzi sama artystka, to jasna muzyka na ciemne czasy.

Lancey Foux | sobota, 5 sierpnia 
Raper z Londynu, który zadebiutował w połowie poprzedniej dekady. Od tamtego czasu zdążył wyrobić sobie pozycję w branży – potwierdzoną choćby współpracą z Kanye Westem i Skeptą – oraz status artysty kultowego. Sprawdźcie „Life in Hell”, jego szóstą płytę, dowód wszechstronności i odwagi.

Obongjayar | niedziela, 6 sierpnia 
Nigeryjczyk z Londynu, wychowany na rapie z Ameryki, ale pamiętający o korzeniach. Znany ze współpracy m.in. z Little Simz i Dannym Brownem, pełnię swoich możliwości zaprezentował na pełnowymiarowym debiucie „Some Nights I Dream of Doors” wydanym w zeszłym roku, na którym płynnie przechodzi od afrobeatu do neo-soulu.

Mandy, Indiana | sobota, 5 sierpnia 
Kwartet z Manchesteru, którego ambicją jest tworzenie muzyki poza gatunkami i trzeba przyznać, że wychodzi im to znakomicie. To, co robią, jest elektryzujące i transowe, hałaśliwe i hipnotyzujące. Budują z elementów XX-wiecznych eksperymentów – od industrialu, przez noise rock po undergroundowe techno – ale po swojemu, zupełnie nowe konstrukcje.

OFF Festival Katowice 2023 odbędzie się w dniach 4-6 sierpnia 2023, tradycyjnie w Dolinie Trzech Stawów. Na stronie www.off-festival.pl już dostępna jest pula karnetów 3-dniowych w cenie 429 zł oraz 3-dniowych z polem namiotowym – 549 zł.