Audioriver Sobótka, czyli co robić, kiedy nie tańczysz

9 scen, ponad 100 wykonawców przez 3 dni festiwalowe. A to nie wszystko. Organizatorzy płockiej imprezy dokładają do tego program wydarzeń towarzyszących, który wypełni Wam czas między koncertami i pozwoli kulturalnie się zregenerować.

Program wydarzeń dodatkowych łączy codzienne doświadczenia z tym co elektryzuje i pobudza, stwarza okazję do poznawania innych punktów widzenia, a także poszukiwania nowych przestrzeni. Wszystko skupione jest wokół trzech idei – eksperymentów muzycznych, czyli robienia własnej muzyki domowymi sposobami, rozmowy z twórcami o ich inspiracjach, a także odkrywania zupełnie nowych wymiarów dźwięków, które Was wymasują, a być może i uleczą; czującego ciała, czyli badania związku pomiędzy muzyką elektroniczną a tańcem, intensywnych poszukiwań lepszego kontaktu z ciałem i informacji, które chce nam przekazać, a także ćwiczenia z dobrego życia – praktycznych zajęć, które pozwolą Wam poznawać się z innej strony.

PIĄTEK (27 lipca)

WYSTAWA I RYNEK

Dom Darmstadt, ul. Stary Rynek 8 oraz rynek Starego Miasta

Miesiąc Fotografii w Krakowie prezentuje: „Wiktor Dąbkowski. Flirt Towarzyski”

W programie wieczoru: wernisaż wystawy + spotkanie z autorem + romantyczny DJ set Macieja Głębockiego (godz. 19:00)

Istnieją miejsca ukryte w lasach, gdzie ze źródeł płynie zdrowa woda. Sanatoria, które tu powstały, powinny gromadzić osoby, dla których jest ona lekarstwem. Choć są finansowane ze środków publicznych w ramach ogólnodostępnej służby zdrowia, ośrodki te przyciągają nie tylko schorowanych kuracjuszy, ale także osoby, dla których woda jest jedynie pretekstem do wyrwania się z domu. Pobyt w sanatorium zmienia się dla nich w tańce i igraszki. Komunizm obiecywał, że każdego będzie stać na pobyt w uzdrowisku, traktowany jak rodzaj wczasów. Mimo upływu lat nadal daje się zauważyć ten sposób myślenia. Często słyszy się opowieści o sanatoryjnym życiu. Obrosło ono legendami. Dąbkowski postanowił sprawdzić, ile jest w tych opowieściach prawdy, a ile mitu. Seria zdjęć powstała w polskich uzdrowiskach balansuje między sugestią opartą na zasłyszanych historiach a rzeczywistością sanatoryjnego nocnego życia.

Wiktor Dąbkowski urodził się w 1972 roku w Płocku. Po 15 latach pracy jako dziennikarz radiowy, w 2006 roku postanowił coś zmienić w swoim życiu i zaczął opowiadać historie za pomocą fotografii. Od tamtej pory swój czas poświęca pracy redaktorskiej i projektom indywidualnym. Jego prace były publikowane m.in. w czasopismach „The Financial Times”, „Spiegel”, „Focus”, „Le Point”, „Huffington Post”, „Le Soir”, „Polityka”, „Washington Post”, „Wall Street Journal” i wielu innych.

Wystawa została pokazana po raz pierwszy w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie 2017. Odbyła się ona w związku z przyznaną Wiktorowi Dąbkowskiemu Nagrodą Griffin Art Space – Lubicz 2016 za najlepsze portfolio fotograficzne. Wystawa potrwa do 5 sierpnia.

Targi Muzyczne i scena na rynku

Już po raz dziewiąty na płockim rynku Starego Miasta wystawią się organizacje związane z muzyką, kulturą i sztuką. Na dwa dni miejsce zamieni się w tętniące życiem i muzyką forum wymiany informacji, kontaktów i pasji. Wśród wystawców znajdziecie m.in.: projekt Revive, Bassline, Vinylgate Recordstore, Subraum Records, Tama klub, Smolna / Undercity Festival, Instytut, Luzztro Records i Up To Date Festival. Tradycyjnie nie zabraknie również sceny, która zadba o to, aby muzyczna uczta trwała również pomiędzy wieczornymi koncertami. Targi muzyczne i scena na rynku działać będzie w godzinach: 16:00-20:30 w piątek i 10:30-20:00 w sobotę.

SOBOTA (28 lipca)

RYNEK Starego Miasta

14:00-19:00 Spotkania w namiocie

W tym roku publiczność festiwalu i mieszkańcy Płocka będą mogli spotkać się i porozmawiać o twórczości, realiach pracy i pomysłów na życie z artystami i osobami związanymi z branżą muzyki elektronicznej. Na Rynku czekać na Was będą: Kamp!, Deas i Agim, An On Bast, Bass Astral x Igo, Sound Traveler.

15:00 Debata Burn Residency: Jesteś nieodkrytym talentem DJ’skim?

Urząd Miasta Płocka

BURN RESIDENCY to międzynarodowy, anglojęzyczny program dla tych, co czują zajawkę mixowania. Przyjdź i dowiedz się więcej co zrobić, aby dołączyć do nas i powalczyć o kontrakt wart 100K euro! Spotkanie odbędzie się w języku angielskim.

Goście: SIMON MATTSON aka RAIDHO, PHIL JENSKY, James Sutcliffe (Monster Energy Director of Music EMEA), Sincz (Smolna, Steyoyoke)

17:00 Stand-up na Rynku

Wystąpią: Darek Gadowski, Cezary Jurkiewicz, Piotrek Szumowski, Bartek Walos, Bartosz Zalewski

Język komedii, odrobina absurdu i czarnego humoru na Audioriver. Wystąpi pięciu wspaniałych! Darek Gadowski, krytyk obyczajów i tradycji. W branży od 4 lat. Szlify zdobywał na scenie u Abelarda Gizy. Występował w TVP 2 i u Kuby Wojewódzkiego. Cezary Jurkiewicz, który w swoich tekstach, wywala swoją brudną duszę na lewą stronę, wciągając nas w czarną otchłań beznadziei, zmarnowanych okazji i zatrutą zazdrością podejrzliwości. Piotrek Szumowski, komik w pełni międzynarodowy. Występował w ponad trzydziestu krajach, na pięciu kontynentach, w trzech językach. Tak jest, Piotrek przeżył 409 dni podróży dookoła świata. Jak on to zrobił? Nikt nie wie. A także Bartek Walos, wychowany w wypożyczalni kaset wideo, czujny obserwator i analityk światów zmyślonych i okolic. Człowiek słowa bardziej niż czynu. Poławiacz pereł, miłośnik pizzy, ramenu i pierożków. Leniwy, ale zdolny. Wymarzona miejscówka do grania? Nadmuchiwany zamek. A także Bartosz Zalewski, pochodzący z Wrocławia, gdzie w 2010 zadebiutował w formule stand-upowej. Założył grupę „Wrocławski Stand-up”, po przeprowadzce do Warszawy w 2015 NIE założył grupy „Warszawski Stand-up”.

18:00 Debata Czwórki: „QUO VADIS TECHNO”

Prowadząca: Ula Kaczyńska

Goście: Leon / Audioriver, An On Bast, Piotr Bejnar, Jędrzej Dtekk Dondziło

Czym jest muzyka techno? Jakie są jej definicje? Jaki jest stan sceny techno w Polsce, a jaki na świecie? Jakie są perspektywy rozwoju tego gatunku? Czy muzyka techno może być już zaliczana do mainstreamu? Czwórka odwiedzi Audioriver i razem z zaproszonymi gośćmi – artystami, DJ’ami oraz producentami – porozmawia o przyszłości i rozwoju muzyki techno na świecie. Debata będzie transmitowana na antenie radia.

WARSZTATY

MDK ul. Tumska 9

Elektronika do-it-yourself: zrób swój mikrofon

Prowadząca: Iza Smelczyńska, muzykolożka i improwizatorka

13:00 – rozmowa i prezentacja własnoręcznie robionych instrumentów

14:30 – praktyczne tworzenie mikrofonów kontaktowych

Zrób swój mikrofon, to warsztaty z konstruowania mikrofonów kontaktowych, które wykorzystywane są w technice nagłośnieniowej i nagraniowej. Mając taki przetwornik, możemy nagrać ciekawe dźwięki o charakterze mechanicznym, możemy też „nagłośnić” przedmioty codziennego użytku. Wykonanie takiego mikrofonu we własnym zakresie zajmie nie więcej niż pół godziny. Pierwsza część warsztatów opierać się będzie na prezentacji instrumentów DIY oraz wykorzystaniu mikrofonów kontaktowych w twórczości w oparciu o doświadczenia prowadzącej. Druga część warsztatów będzie praktyczna – uczestnicy będą mogli stworzyć własny mikrofon kontaktowy (zapewniamy komponenty i urządzenia potrzebne do pracy; nie wymagamy doświadczenia w lutowaniu i wiedzy w zakresie elektroniki).

Ciało muzyczne: poruszaj się świadomie

Prowadząca: Aga Kozak, coacherka, trenerka, mentorka i terapeutka

14:00 – rozmowa o ciele i muzyce z DJ-ką Elizą Krakówką i trenerką Agą Kozak
14:30 – warsztaty ruchowe grupa I
16:30 – warsztaty ruchowe grupa II

Jak myślisz, jak i „czym” czujesz muzykę? Czy pamiętasz o tym, że za to, czy coś ci się podoba czy nie, może odpowiadać również twoje ciało i jego wibracje? Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że im bardziej otwarte i „czujące” jest ciało, tym więcej radości i spełnienia płynie nie tylko z seksu, ale i z muzyki? Na tych warsztatach poczujecie swoje ciała, otworzycie się na pełniejsze przeżywanie, sprawdzicie jak słyszy Wasze spięte ciało, a jak rozluźnione… i co właściwie słyszy?!

Ćwiczenia z dobrego życia: własny rozwój

Prowadzenie: Future Simple, czyli Paulina Czapska, Anna Szapert – terapeutki, coacherki i trenerki

15:00 – ćwiczenia z odpoczynku
17:00 – ćwiczenia z porażki

Ćwiczenia z odpoczynku // „Czas biegnie za szybko. Nie nadążam. Chcę zwolnić, ale się nie da. Chcę odpocząć, ale nie wiem czy potrafię”. Chroniczne zmęczenie, chaos, uczucie zagubienia, zniechęcenie i ociężałość. Niesieni na fali „ciągle więcej”, zasypani mnóstwem wszystkiego zapominamy, o co nam tak naprawdę chodzi. Wydaje się, że utknęliśmy w jakimś niewygodnym szpagacie pomiędzy „ciągle jestem zajęty i na nic nie mam czasu” a „kiedy za mało robię czuję, że marnuję swoje życie”. Podczas warsztatu dowiecie się jak funkcjonuje mózg, kiedy bez przerwy działa na wysokich obrotach, jak zmienia się wtedy percepcja oraz pamięć, a także jak nieprzerwana fala stymulacji wpływa na nasze relacje i samopoczucie. Poznacie też  specyfikę stanu odłączenia mózgu od aktywności. Będziecie mogli porozmawiać o tym, jak wpływa na nas brak bodźców i jakie są fizjologiczne linki między kreatywnością a przerwą w działaniu. Wspólnie z prowadzącymi poszukacie pomysłów na to, jak dbać o równowagę pomiędzy stanem pracy i odpoczynku.

Ćwiczenia z porażki // Fuck up. Wtopa. Masakra. Błąd. Żal. Skucha. Czy porażka i brak sukcesu to to samo? Co tracimy żyjąc w cywilizacji sukcesu? Jak zmiana myślenia o porażce może pomóc nam przestać się jej bać? Czy rzeczywiście prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie? W jaki sposób nasze nastawienie do błędu szkodzi relacjom międzyludzkim czy to w pracy, w rodzinie czy wśród znajomych? Czy błąd w sztuce może doprowadzić do nowych odkryć? Czy współcześni twórcy żyją w lęku przed porażką? Ten warsztat to wspólne ćwiczenia i przygody w krainie pomyłek.

Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego: masaż muzyczny

Autorzy: Patryk Zakrocki, improwizator, kompozytor, artysta dźwiękowy oraz Jacek Mazurkiewicz, kontrabasista, kompozytor

Prowadzący: Jacek Mazurkiewicz i Łukasz Kacperczyk, który zajmuje się elektroakustyczną muzyką eksperymentalną opartą przede wszystkim na dźwiękach generowanych przez syntezator modularny

16:00 i 18:00 – sesje zbiorowe

sesje indywidualne do wygrania w konkursie – szczegóły na stronie

Gabinet masażu ucha wewnętrznego to projekt szarlatański, mieszający prawdę z fikcją, absurd i groteskę z profesjonalnym traktowaniem rzeczy serio. “Odwołując się do tradycji szamanów i cyrulików odnajdujemy głębokie związki między medycyną a muzyką, uzdrawianiem przez słuchanie. Nasze działanie jest różne od podejścia muzykoterapeutów, ale nie zamykamy się na wiedzę i inspiracje płynące z tej dziedziny. Jako szarlatani jesteśmy rozgrzeszeni i wolni, jako ludzie o dobrych sercach mamy jak najlepsze intencje. Zgodnie z nauką prof. Ripplemarka gramy i uzdrawiamy- zarówno innych jak i siebie!” – tak mówią o projekcie jego autorzy, Patryk Zakrocki i Jacek Mazurkiewicz.

KINO

NoveKino Przedwiośnie, ul. Tumska 5a

KINO SWOBODY z Gutek Film i Co Jest Grane 24

Seanse filmowe podczas, których zasmakujecie doskonałego kina niezależnego, które opowiada o wolności, przekraczaniu granic i poszukiwaniu spełnienia. Program:

12:00 – “Mr. Gaga”, reż. Tomer Heymann, Izrael, Szwecja, Niemcy, Holandia 2015, 103 min.
14:00 – “Amy”, reż. Asif Kapadia, Wielka Brytania 2015, 127 min.
16:00 – “Barany. Islandzka opowieść” / ”Rams”, reż. Grímur Hákonarson, Islandia, Dania, Norwegia, Polska 2015, 93 min.

PORUSZENIE. Co sztuka współczesna mówi nam o świecie?

Przygotowanie i prezentacja: Sylwia Słowik, artystka tworząca kolaże dźwiękowe i wizualne, studentka mediacji sztuki na wrocławskim ASP

18:30 – Pokaz wideo w ramach projektu WRO on Tour

WRO on Tour to podróżujący zestaw składający się z prac wideo i dokumentacji wybranych z bogatego programu pokazów, wystaw i performansów, działań i zdarzeń, jakie odbywały się w trakcie Biennale WRO. Pokaz wideo, przygotowany specjalnie z myślą o festiwalu Audioriver odbędzie się pod hasłem PORUSZANIE. Prezentowane prace stają się punktem wyjścia do rozmowy z widzami, wymiany myśli i skojarzeń w swobodnej atmosferze. Spotykamy się na granicy rzeczywistości i postinternetu, by zmierzyć się z kilkoma ważnymi zagadnieniami – czy przypadkiem jednak tylko nie dryfujemy próbując utrzymać równowagę? Wszystko dzieje się w rytmie, chociaż nie ma tu mowy o tańcu. Od mitycznych podróży, po miejskie spacery, licząc kroki i podając sobie ręce. W którą stronę ruszymy dalej?

Program pokazu

Ka-lun Leung (H​K/PL), ​fall up, float down, 2015, 7:36
Susanna​ Flock (AT), ​Fetish Finger, 2016, 6:16
Shota Y​amauchi (JP), ​Tidal Wave, 2016, 8:15
O​m Bori (HU), ​Redundancy, 2015, 2:56
Exchange of the Rat (JP), ​My Um​mah, Dawn Has Appeared [feat. Hatsune Miku], 4:29
Emily McFarland (I​E), ​Zabriskie Point Reversed, 2015, 5:44
Elena​ Artemenko (RU), ​Soft Power, 2016, 10:04